Přeskočit levý sloupec Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Gajdošská historie

Gajdošský rod Zogatů - Pavel Zogata IV.

Ještě v roce 1938 hrál Pavel Zogata s Pavlem Krenželokem na svatbě u příbuzných, kterou už zažil i jeho tehdy sedmiletý syn Vladek. Pak však přišla druhá světová válka a několik let odloučení od rodného kraje v horách na Jablunkovsku.

Za mobilizace v roce 1939 Zogata nastoupil k polské armádě. Po její kapitulaci upadl do německého zajetí, ale při deportaci do zajateckého tábora v Opolí se mu podařilo utéci a skrýval se až do roku 1942, kdy jej zařadili společně s ostatními mužskými obyvateli Těšínska (Volksgruppe III.) do oddílu AD (Arbeitsdienst) a poslali ho kopat zákopy do Německa a Itálie. Při bombardování Terstu byl zraněn a odvezen do nemocnice v Mnichově a po velkých náletech, které se zde odehrály v lednu roku 1945, jej přidělili ke zdravotní rotě do Štenberka a později do Pacova. Tam navázal kontakt s partyzány, konkrétně s plk. Papežem, a předal jim při hlídce skladiště zdravotního materiálu a skladiště s municí. V květnu roku 1945 se vrátil do rodného kraje, ale v zápětí byl i s dalšími, kteří vykonávali vojenskou službu v německé armádě, Poláky uvězněn. Ještě v říjnu téhož roku byl ale propuštěn a rehabilitován.

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 5.12.2005 | celý článek …

Gajdošský rod Zogatů - Pavel Zogata III.

Pavel Zogata se narodil 23. ledna roku 1907 v polské Javořince. Pocházel z poměrně početné rodiny. Měl pět sourozenců, z toho dva bratry a tři sestry. Již v předškolním věku chodíval navštěvovat svého pradědečka Jiřího Malyjurka a obdivoval jeho hru na gajdy a už tehdy v něm začala klíčit láska k lidovým písním. A protože měl výbornou paměť, spoustu jich od „pradžadka“ pochytil. Krásnou pasáž o tom napsal ve své knize „Dědictví zmizelých píšťal“ Jindřich Zogata: „Pavel utíkal k jizbečce pod lipkou co mu nohy stačily. Tačik (myslí se J. Malyjurek) umí zpívat. Nejraději by se k němu nastěhoval. Tačika nemusí prosit, aby zpíval, zpívá víc než mluví. Jednu bojtku hezčí než druhou. Stovky bojtek. Pavel jich už polovinu zná. Kdyby Tačik jenom zpíval a nikdy nepromluvil, to by bylo něco! Jenomže Pavla k sobě do jizbečky nevezme… Na klínku ve stěně visí gajdy. Pavel z nich nespustí oči. Slyší je hrát. Tačik si je možná dá na rameno, začne gajdovat. To by už mohl do jizbečky. Tačik, když gajduje, cítí se silnější, než když jenom zpívá. Nedá se nikomu… Slyší tačika. Zpěv neporoučí, mluví rovnou do duše. Zblízka a blízko. Tačik nemusí Pavlovi nic říkat. Všemu, co zpívá, chlapec rozumí.“ (pozn. Zogata, J.: Dědictví zmizelých píšťal. Ostrava 1996, s.27-28.)

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 15.9.2005 | celý článek …

Gajdošský rod Zogatů - Pavel Zogata II.

První přímý předchůdce Zogatů, který měl co do činění s gajdama, o němž však víme pouze z ústního podání, byl Ondřej Malyjurek z Javořinky. O něm téměř žádné podrobnější zprávy nemáme, víme však, že uměl gajdy vyrobit. Postavil totiž nástroj, na který později hrál jeho syn Jiří a po něm i Pavel Zogata. Tento instrument se zčásti zachoval a je dnes již více než 160 let starý 1).

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 25.8.2005 | celý článek …

Gajdošský rod Zogatů - Pavel Zogata I.

Gajdošský rod Zogatů - Pavel ZogataBezpochyby nejvýznamnější osobností hudebního folkloru na Hrčavě byl proslulý gajdoš, zpěvák a lidový vypravěč Pavel Zogata, který společně s houslistou Pavlem Krenželokem tvořil prototyp hrčavské lidové muziky. Byl to samorostlý inteligentní člověk s mimořádným hudebním nadáním, který až do pozdního věku vynikal duševní samostatností a čilostí, což nám dokládají vzpomínky jeho blízkých příbuzných i mnohých pamětníků. Jeho široký písňový repertoár, osobité vystupování, pěvecká originalita a bohatá vypravěčská invence se tak mohly stát pro mnohé etnografické výzkumníky důležitými zdroji pro poznávání kulturního života v jeho rodném kraji.

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 1.8.2005 | celý článek …

Další stránky:
<< | < | 1 | 2
Právě vyšlo!!!

Gajdošský zpěvník (464 lidových písní a koled z Moravy a Slezska) Dudy v Čechách na Moravě a ve Slezsku

Reklama

Poslední články

V krátkosti...

  • Letošní ročník Gajdovačky , desátý jubilejní , v Oravské Polhore se uskuteční v termínu 11.-13.9.2006. Další informace budeme průběžně zveřejňovat na našich stránkách.
  • Dnes, tj. 28.12.2007 bude hostem pořadu "Uvolněte se, prosím" gajdoška Bohdana Štanclová. Pořad začíná ve 21:35 na programu ČT1.
  • Zítra tj. 9.11.2007 v 18:30 zazní v pořadu Muzikanti hrajte na vlnách Českého rozhlasu Ostrava prastarý hudební nástroj gajdy. Pořadem provází Zdeněk Tofel a zazní v něm písně v podání např. Vladka Zogaty, Petra Piláta, Rukynadudy atd.

... další


Vaše vzkazy ...

  • Prodám středověké dudy, r.v. cca 2005, výroba Seidl. Jsou plně funkční, jeden roztrub na konci prasklý, jinak v ...
  • Ahojte, prajem všetkým dudákom a gajdošom v Čechách, na Morave a v Sliezsku veľa zdravia, šťastia ...
  • Pro Xuan nový odkaz na české dudy http://aukro.cz/show_item.php?item=3368920084

... další     


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality