Přeskočit levý sloupec Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Gajdy a dudy

Moravské gajdy obrazem I.

Při procházení článků na GAJDY.cz jsem si uvědomil, že ačkoli jsou tyto stránky věnovány moravským gajdám a je zde o nich mnohé napsáno, tak kromě několika ilustračních fotografií k článkům, zde pozorný čtenář nenajde ucelenou fotodokumentaci, která by mu mohla tento nástroj přiblížit. Proto pokud chcete vidět zblízka jak vypadají takové gajdy, čtěte dále :o)

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 8.11.2005 | celý článek …

Dudy v pojetí lidových betlémářů

Figurka dudáka z betlémuDudy jako nezbytné vybavení pastýřů a potulných lidových muzikantů nemohly ujít pozornosti tvůrců lidových betlémů a tak vedle dud běžně používaných v hudební praxi můžeme vidět v lidových betlémech i nástroje méně obvyklého provedení, či dokonce dudy zcela kuriozní. Inspirační zdroje betlémářů byly velmi různorodé a tak jejich tvorba obvykle nemá žádnou závažnou faktografickou hodnotu. Přesto se najdou v betlémech figurky znázorňující pastýře s dudami tak věrohodně provedenými, že si je betlémáři sotva mohli vymyslet.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 22.6.2005 | celý článek …

Ohlédnutí za výstavou „Aki dudás akar lenni“

Ohlédnutí za výstavou „Aki dudás akar lenni“Koncem února skončila v etnografickém muzeu v Budapešti výstava dud z oblasti "podunajské" kotliny s názvem "Aki dudás akar lenni" (Kdybys chtěl být dudákem...). Nechal jsem se zlákat internetovou nabídkou a výstavu jsem vloni, koncem roku navštívil.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 9.3.2005 | celý článek …

Gajdy a Vánoce

5 000 let s dudami - to je název knihy, která vyšla letos v srpnu a jejímž autorem je nestor českých dudáků, pan Josef Režný. Knížka vyšla v nevelkém nákladu a tak se asi na všechny zájemce o tuto tématiku nedostane. Myslím, že je to škoda, protože zajímavých informací je v ní skutečně dost. I těch, které bezprostředně souvisí s uvedeným tématem. Jen namátkou uvedu např. Klanění pastýřů z trojdílné archy malované Janem Míčů pro špitální kostel ve Skutči koncem 16.století, nebo Pastýři u jesliček z Radoušova kancionálu z Hradce Králové rovněž z konce 16.stol.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 14.12.2004 | celý článek …

Gajdování na Hrčavě

S lidovou písní je v nejtěsnějším spojení instrumentální hudba. Není tomu jinak ani v hudební kultuře karpatského oblouku.

V severním cípu na trojmezí styku tří zemí, v koutu jižního Těšínska, se nalézá obec Hrčava, která drží hned několik primátů. Kromě již uvedené výjimečnosti polohy, je jedním z míst, kde se kromě lidové architektur nejdéle uchovaly folklorní tradice a zvyky. V 18. stol vedla poblíž významná obchodní cesta do Uher. Hospodářský, společenský a kulturní vývoj jižního Těšínska - v 19. a 20. století především průmyslový rozvoj Třinecka - zasáhl i do vývoje této horské obce(2). Přesto právě pro svoji odlehlost a uzavřenost, si uchovala svou tradiční kulturu a dnes představuje jedno z unikátních míst Těšínského Slezska, v němž se gajdošská kultura dochovala ŽIVĚ.

Autor: Pavel Rokyta | Vyšlo: 23.10.2004 | celý článek …

Vyobrazení gajd a dud III.

Zpívající fontána

Královský letohrádek nebo také Letohrádek královny Anny zvaný Belveder (Hradčany, Praha), který je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby v Čechách, nechal v letech 1538 - 1563 postavit císař a král Ferdinand I. (1526 - 1564) jako výraz své lásky ke své choti Anně Jagellonské, která se však jeho dokončení nedožila. Projekt pochází od P. della Stelly a postupně se ve vedení stavby vystřídali mj. G. Spatio, G. M. Aostalli del Pambio a B. Wohlmut.

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 10.10.2004 | celý článek …

Typologie českých dud z pohledu výrobce

Po nahlédnutí do odborné literatury zjišťuji, že se zhruba od druhé poloviny 18.stol. přiklonili čeští i moravští dudáci a dudaři k jednobordunovým nástrojům klarinetového typu, tj. s válcovým vývrtem píšťal a jednoduchým nárazným jazýčkem. Tedy z pohledu organologie k jedinému typu dud rozšířeném téměř po celé jihovýchodní, jižní a střední Evropě. Ke vzniku skutečně originálního nástrojového typu, který by se osobitě uplatnil nebo přetvořil konstrukční základ dud, v Čechách nebo na Moravě nedošlo. Ani ladění se nevyznačovalo nějakou českou originalitou. Od konce 18.stol. zcela převládla diatonická durová řada s basovou prodlevou na 1. melodickém stupni. Rovněž celkové řemeslné zpracování dud používaných v českých zemích nevyniká žádnou národní osobitostí. Dudaři sledovali především funkční požadavky konstrukce a po staletí se spokojovali s minimem dekorativních prvků. Fragmenty nástrojů dochovaných z 18. a 19. stol. se vyznačují nanejvýš zcela jednoduchou stylizací kozlí hlavičky a cínovými, mosaznými nebo kostěnými armaturami na konstrukčních spojích. Až z nejnovější doby pocházejí nástroje s realisticky až naturalisticky vyřezávanými kozlími hlavičkami, jež jsou znakem úpadku dudařského řemesla. Teprve baráčnící a potulní dudáci od konce 19.stol. začali zdobit své nástroje různými fábory a cetkami. Ještě na konci 19. stol však charakterizovala české dudy funkční jednoduchost a střídmost celkového provedení. Tolik odborná literatura. ( Jaroslav Markl, Česká dudácká hudba a Dudy v české národní tradici.)

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 15.6.2004 | celý článek …

Vyobrazení gajd a dud II.

David Teniers mladší, * 1610 - † 1690, Holandsko

Holandský malíř David Teniers mladší byl pokřtěn 15. prosince 1610 v Antverpách. Vystudoval umění pod vedením svého otce a v roce 1632 se stal mistrem malířského cechu. V roce 1637 si Teniers vzal za ženu dceru Jana Breughela staršího. Teniers brzy získal mnoho významných zákazníků a potom, co se usadil v Bruselu, se stal dvorním malířem arcivévody Leopolda Wilhelma, který byl místodržícím v Holandsku. Dále Teniers maloval také pod Donem Juanem Rakouským, který nahradil arcivévodu Leopolda Wilhelma. Pro oba místodržící maloval obrazy, navrhoval tapisérie a byl také kurátorem jejich sbírek.

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 2.5.2004 | celý článek …

Gajdy na Moravě a jejich všudypřítomnost v životě minulých generací

O starobylém původu dud na území Čech a Moravy není sebemenších pochyb. To je poměrně známý fakt. Už méně je však známá jejich přímá či nepřímá souvislost s nejrůznějšími oblastmi lidského konání. Pro důkazy nemusíme chodit daleko. Stačí zalistovat např. telefonním seznamem a zjistíme, kolik jenom příjmení tento lidový nástroj ovlivnil.Gajdoš, Gajda, Gajdůšek, Gajdek atd. to jsou všechno dřívější označení pro muzikanty ovládající tento nástroj. A co teprve ve výtvarném umění. Tam se setkáváme s dudákem a dudami na drobných kresbách v iluminovaných kancionálech, na obrazech slavných malířů, na freskách domů na plastikách i kachlích zámeckých krbů, ale taky v lidových betlémech a podobně. Pozadu ovšem nezůstávají ani stopy v oblasti hudební. A zde jsou hned dvojí. Písňová tvorba zohledňující tónový rozsah tehdejších nástrojů a vedle toho konkrétní zmínka v textu o gajdách či gajdoších. Je velmi zajímavé sledovat gajdošské stopy od nejstarších dochovaných písňových záznamů až po zpěvníky nedávné.

Autor: Petr Číp | Vyšlo: 18.3.2004 | celý článek …

Vyobrazení gajd a dud I.

Jacob Jordaens, * 1593 - † 1678, Holandsko

Barokní holandský malíř Jacob Jordaens byl nejvyhledávanějším malířem severní Evropy od smrti Petra Paula Rubense v roce 1640 až do roku 1660 a byl hlavním malířem Antverp až do své smrti v roce 1678. Jordaensův okruh tvorby byl velmi široký – maloval oltáře, portréty a žánrové a mýtické výjevy. Vytvářel také akvarely, návrhy pro tapisérie a rytiny. Na sklonku života maloval rozsáhlé žánrové výjevy pijáckých večírků.

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 4.2.2004 | celý článek …

Další stránky:
<< | < | 1 | 2 | 3 | > | >>
Právě vyšlo!!!

Gajdošský zpěvník (464 lidových písní a koled z Moravy a Slezska) Dudy v Čechách na Moravě a ve Slezsku

Reklama

Poslední články

V krátkosti...

  • Letošní ročník Gajdovačky , desátý jubilejní , v Oravské Polhore se uskuteční v termínu 11.-13.9.2006. Další informace budeme průběžně zveřejňovat na našich stránkách.
  • Dnes, tj. 28.12.2007 bude hostem pořadu "Uvolněte se, prosím" gajdoška Bohdana Štanclová. Pořad začíná ve 21:35 na programu ČT1.
  • Zítra tj. 9.11.2007 v 18:30 zazní v pořadu Muzikanti hrajte na vlnách Českého rozhlasu Ostrava prastarý hudební nástroj gajdy. Pořadem provází Zdeněk Tofel a zazní v něm písně v podání např. Vladka Zogaty, Petra Piláta, Rukynadudy atd.

... další


Vaše vzkazy ...

  • Prodám středověké dudy, r.v. cca 2005, výroba Seidl. Jsou plně funkční, jeden roztrub na konci prasklý, jinak v ...
  • Ahojte, prajem všetkým dudákom a gajdošom v Čechách, na Morave a v Sliezsku veľa zdravia, šťastia ...
  • Pro Xuan nový odkaz na české dudy http://aukro.cz/show_item.php?item=3368920084

... další     


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality