Přeskočit levý sloupec Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Gajdošská setkání

Gajdoši, 2.6.2007, Uherský Brod

Mezinárodní setkání gajdošů s představením knihy Pavla Popelky Cestopády

Vážení gajdoši a příznivci gajdošské muziky,
v sobotu 2.června se uskuteční v nádherném átriu muzea J.A.Komenského v Uherském Brodě neformální setkání moravských gajdošů a gajdošských muzik, s následujícím programem:

 • 13 až 15.hod.- předpokládaný příjezd gajdošů.
 • 15 ho. - zahájení valné hromady Moravského spolku gajdošského (určeno všem, kteří se cítí být jeho členy nebo o členství projeví zájem), přivítání představitelů obdobných spolků od sousedů a případných zahraničních delegací. Poté gajdošské obcování.
 • 19.00 - 24.00 hod. - večerní vystoupení pro veřejnost nazvané "Cestopády s dudáky a gajdoši" (program je odvozen od představení nové knihy gajdoše Pavla Popelky Cestopády, které bude prokládáno jednotlivými hudebním vstupy přítomných gajdošů).

Předpokládá se chuť a zájem přítomných gajdošů přispět svou troškou do programu.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 13.3.2007 | celý článek …

Vítání jara PRDUSem a jeho příznivci

Presidium PRažského DUdáckého Sdružení si Vás dovoluje touto cestou pozvat na "nultý" ročník tradičního
Vítání jara PRDUSem a jeho příznivci,
který pořádá 1.základní organizace PRažského DUdáckého Sdružení na Praze 5 - Zbraslavi u příležitosti konce zimního období masopustů, plesů a tancovaček a současného zahájení letní sezóny festivalů, svateb, pohřbů a lidových veselic... :-)) pod záštitou Tiskového "mlčího" PRDUSu Jindřicha Janečka - tamtéž v sobotu 17.3.2007.

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 26.2.2007 | celý článek …

Gajdyfest - Třinec 10.11.2006

Okolnosti mně přály a tak jsem se po dvouleté přestávce opět zúčastnil výše jmenované akce. Byla to zatím poslední akce letošní docela bohaté a nad očekávání úspěšné gajdošské sezony. Není pochyb o tom, že se i toto třinecké gajdošské klání nadmíru vydařilo. Nevím, zda k tomu přispěla změna místa konání, nebo hosté ze Slovenska, kteří ač v síle nevelké, dokázali nadchnout přítomné posluchače. Milan Rusko, Rasťo Šimkovič a Juraj Dufek, to byla trojice gajdošů, která přijala pozvání třineckých pořadatelů. Ti dva prvně jmenovaní nejen že doprovodili své zpěváky a zpěvačky hrou na gajdy, ale i zahráli na slovenské lidové píšťaly, včetně impozantních fujar. Juraj Dufek si navíc přizval na pomoc malou kapelu sestávající z výborné houslistky, neméně zdatné kontrášky na violu (mimochodem pravnučky legendárního myjavského primáše Samka Dudíka) a z kolegy gajdoše, který tentokrát dodal muzice svůj mužný hlas a rytmus pastýřskou holí. V jejich podání zazněly písničky z jižního Slovenska v ryzí, nepříliš stylizované podobě, ovšem o to působivěji. Juraj Dufek je vynikající gajdoš a stejně dobrý výrobce gajd nejrůznějších typů. Jeho přítomnost na kterékoliv gajdošské akci slibuje vždy něco nového, objevného a jsem docela rád, že tomu tak bylo i ve Třinci.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 27.11.2006 | celý článek …

Gajdování ve Staré Břeclavi

Jak bylo avizováno všem návštěvníkům webových stránek „GAJDY.cz“, uskutečnilo se v pátek 27.10. ve Staré Břeclavi přátelské setkání členů a příznivců Moravského spolku gajdošského. Hostitelské role se ujal břeclavský člen spolku, gajdoš Jan Huňař, který celou akci připravil. Nebyl na to ovšem sám, vydatně mu v tom pomohl otec, kamarád Faňa a další místní gajdoš Libor Svačina s manželkou. A povedlo se jim to náramně. Však taky s přípravou začali již brzy po poledni, aby se ovárek pěkně rozplýval na jazyku.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 15.11.2006 | celý článek …

GAJDYfest 2006

Pátek 10.listopadu 2006, Třinec

IX. ročník dudáckého festivalu, pátek 10.listopadu 2006, 19.00 - 23.00 hod., restaurace ZOBAWA, Třinec

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 2.11.2006 | celý článek …

Zpráva z Gajdovačky 2006

Letos se již po sedmé uskutečnil v Oravské Polhore na Slovensku mezinárodní gajdošský festival, pod názvem Gajdovačka 2006. Ti z vás, kteří se již některého z předcházejících ročníků zúčastnili vědí, co se za tímto názvem skrývá. Těm ostatním, jejichž pozornosti tato akce doposud unikala, se pokusím její letošní atmosféru ve stručnosti přiblížit.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 18.10.2006 | celý článek …

Setkání členů Moravského spolku gajdošského, 27.10.2006, Břeclav

Dne 27.10.t.r. konati se bude pravidelná mimořádná schůze spolku s následujícím programem.

 1. Kontrola kvality letošních burčáků a loňských i starších vín.
 2. Informace o gajdošských akcích letošního roku.
 3. Informace o připravovaných aktivitách spolku na příští rok.
 4. Volná rozprava ke všem nastíněným (i nenastíněmým) bodům.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 4.10.2006 | celý článek …

Zpráva z Gajdošské soboty v Těšanech a z následné mimořádné valné hromady Moravského spolku gajdošského, konané tamtéž

V sobotu 2.9. uskutečnilo se v rámci VIII. ročníku Národopisných slavností v Těšanech neformální setkání gajdošů. Bylo víc jak potěšující, že se ho z vlastní iniciativy zúčastnilo deset gajdošů, spolu s početným doprovodem dalších muzikantů. Společně pak svým vyhráváním zpestřili hlavní sobotní program. Příchozí gajdoše vítalo nejen krásné počasí, ale i útulná náves se starobylou kovárnou, jejíž historie sahá snad až do 17.století. A právě před touto krásně udržovanou historickou stavbou se část sobotního programu odehrávala. Představování jednotlivých gajdošů i skupin se ujal Ing. Jan Kašpařík, původním povoláním jak jinak než kovář. Muzicírovalo se s náramnou chutí, až spontánně. Přihlížející gajdoši se přidávali k právě účinkujícím a spolu s návštěvníky si prospěvovali známé melodie. Po kratší polední pauze, ve které přítomné muzikanty překvapili pořadatelé nečekaným pohoštěním a občerstvením. Odpoledne, před vyhlášením výsledků klání kovářského dorostu, se gajdoši se svým doprovodem hodili do gala a opět se v krátkých vstupech před kovárnou vystřídali. Na závěr gajdošského vystoupení se ujal slova starosta Těšan, pan Jan Husák, který představil všem přítomným zcela novou knihu „Dudy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“ a vyslovil dík Jihomoravskému kraji za významnou finanční pomoc při jejím vydání. Pak ji za přítomnosti vydavatele a obou autorů pokřtil známý folklorista a samozřejmě i gajdoš, pan MuDr. Jiří Holásek. Tím oficielní gajdošská účast na slavnostech skončila a mohla být zahájena avízovaná valná hromada obce gajdošské.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 19.9.2006 | celý článek …

Zpráva z Mezinárodního dudáckého festivalu Strakonice 2006

Ve dnech 24.8 až 27.8. se konal ve Strakonicích již 17. Mezinárodní dudácký festival. Poněvadž se této akce zúčastnili i aktivní členové Moravského spolku gajdošského, je přímo mou povinností seznámit návštěvníky těchto stránek s tím, jak obstáli v tvrdé mezinárodní konkurenci. Je nutno předeslat, že naše družina byla tentokrát nepočetná. Slezsko reprezentovala Gajdošská muzika Vladka Zogaty ze Třince spolu s tanečníky souboru Javorový a čest zbytku Moravy zachraňovali Gajdoši z Kopanic – jmenovitě rodina Gabrhelova ze Starého Hrozenkova, posílená rodinou Škubalovou v hudeckém obsazení. Všechny jmenované formace si vedly statečně a odvedly solidní výkon. Pořad, ve kterém kromě jiného zazněly melodie z Těšínska a Kopanic, se jmenoval „Z Karpatských pramenů“ a režíroval ho hudební redaktor Ostravského rozhlasu, pan Zdeněk Tofel. Úkol režírovat tento pořad rozhodně nebyl lehký. Jak známo, goroli nejsou jen ve Slezsku kolem Hrčavy, ale taky na Slovensku a samozřejmě v Polsku. A právě účast polských gorolů v programu byla do poslední chvíle nejistá. Nakonec ale všichni včas dorazili, takže zbyla ještě chvíle na poslední režijní pokyny. Úvod pořadu patřil Tatranským gajdošům ze Zakopaného v čele s vynikajícím a všestranným instrumentalistou Janem Karpielem. Spolu se svými dvěma kolegy zahráli a zazpívali melodie ze svého regionu a představili tak čtyřhlasé „podhalanske dudy“. Po nich následovali goroli ze Slezských Beskyd, jmenovitě Jozef Kawulok s houslovým doprovodem a další gajdoš – Tomaš Iwanov. Osobitý, mužný projev všch jmenovaných interpretů nezůstal bez hlasité odezvy u publika. Jistě k tomu přispěly impozantní gorolské gajdy, které všichni jmenovaní suverénně ovládali. Byla to zkrátka radost poslouchat.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 6.9.2006 | celý článek …

Dudácká sobota, 2-3.9.2006, Těšany u Brna

8. ročník národopisných slavností

V sobotu, 2.září se uskuteční v Těšanech u Brna „Dudácká sobota“ jako doprovodná akce tradiční přehlídky kovářských dovedností. Poněvadž bude v průběhu programu představena i nová kniha o dudách, rozhodl představený Moravského spolku gajdošského, pan Bohumil Gabrhel, svolat dle stanov spolku, jmenovitě podle §2, odstavce 2. na tento den valnou hromadu spolku s následujícím programem:

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 29.8.2006 | celý článek …

Další stránky:
<< | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | > | >>
Právě vyšlo!!!

Gajdošský zpěvník (464 lidových písní a koled z Moravy a Slezska) Dudy v Čechách na Moravě a ve Slezsku

Reklama

Poslední články

V krátkosti...

 • Letošní ročník Gajdovačky , desátý jubilejní , v Oravské Polhore se uskuteční v termínu 11.-13.9.2006. Další informace budeme průběžně zveřejňovat na našich stránkách.
 • Dnes, tj. 28.12.2007 bude hostem pořadu "Uvolněte se, prosím" gajdoška Bohdana Štanclová. Pořad začíná ve 21:35 na programu ČT1.
 • Zítra tj. 9.11.2007 v 18:30 zazní v pořadu Muzikanti hrajte na vlnách Českého rozhlasu Ostrava prastarý hudební nástroj gajdy. Pořadem provází Zdeněk Tofel a zazní v něm písně v podání např. Vladka Zogaty, Petra Piláta, Rukynadudy atd.

... další


Vaše vzkazy ...

 • http://kicksvovo.com/ Shoes Jordan size 10 acquired really NBA league tools off adidas, your indicator additionally ...
 • http://kicksvovo.com/ Shoes Jordan size 10 acquired really NBA league tools off adidas, your indicator additionally ...
 • If you are planning to shift to your new home but aren't ready to handle the shifting process, then hiring the right ...

... další     


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2017 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality