Přeskočit levý sloupec Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Gajdošská setkání

Gajdoši, 2.6.2007, Uherský Brod

Mezinárodní setkání gajdošů s představením knihy Pavla Popelky Cestopády

Vážení gajdoši a příznivci gajdošské muziky,
v sobotu 2.června se uskuteční v nádherném átriu muzea J.A.Komenského v Uherském Brodě neformální setkání moravských gajdošů a gajdošských muzik, s následujícím programem:

 • 13 až 15.hod.- předpokládaný příjezd gajdošů.
 • 15 ho. - zahájení valné hromady Moravského spolku gajdošského (určeno všem, kteří se cítí být jeho členy nebo o členství projeví zájem), přivítání představitelů obdobných spolků od sousedů a případných zahraničních delegací. Poté gajdošské obcování.
 • 19.00 - 24.00 hod. - večerní vystoupení pro veřejnost nazvané "Cestopády s dudáky a gajdoši" (program je odvozen od představení nové knihy gajdoše Pavla Popelky Cestopády, které bude prokládáno jednotlivými hudebním vstupy přítomných gajdošů).

Předpokládá se chuť a zájem přítomných gajdošů přispět svou troškou do programu.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 13.3.2007 | celý článek …

Vítání jara PRDUSem a jeho příznivci

Presidium PRažského DUdáckého Sdružení si Vás dovoluje touto cestou pozvat na "nultý" ročník tradičního
Vítání jara PRDUSem a jeho příznivci,
který pořádá 1.základní organizace PRažského DUdáckého Sdružení na Praze 5 - Zbraslavi u příležitosti konce zimního období masopustů, plesů a tancovaček a současného zahájení letní sezóny festivalů, svateb, pohřbů a lidových veselic... :-)) pod záštitou Tiskového "mlčího" PRDUSu Jindřicha Janečka - tamtéž v sobotu 17.3.2007.

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 26.2.2007 | celý článek …

Gajdyfest - Třinec 10.11.2006

Okolnosti mně přály a tak jsem se po dvouleté přestávce opět zúčastnil výše jmenované akce. Byla to zatím poslední akce letošní docela bohaté a nad očekávání úspěšné gajdošské sezony. Není pochyb o tom, že se i toto třinecké gajdošské klání nadmíru vydařilo. Nevím, zda k tomu přispěla změna místa konání, nebo hosté ze Slovenska, kteří ač v síle nevelké, dokázali nadchnout přítomné posluchače. Milan Rusko, Rasťo Šimkovič a Juraj Dufek, to byla trojice gajdošů, která přijala pozvání třineckých pořadatelů. Ti dva prvně jmenovaní nejen že doprovodili své zpěváky a zpěvačky hrou na gajdy, ale i zahráli na slovenské lidové píšťaly, včetně impozantních fujar. Juraj Dufek si navíc přizval na pomoc malou kapelu sestávající z výborné houslistky, neméně zdatné kontrášky na violu (mimochodem pravnučky legendárního myjavského primáše Samka Dudíka) a z kolegy gajdoše, který tentokrát dodal muzice svůj mužný hlas a rytmus pastýřskou holí. V jejich podání zazněly písničky z jižního Slovenska v ryzí, nepříliš stylizované podobě, ovšem o to působivěji. Juraj Dufek je vynikající gajdoš a stejně dobrý výrobce gajd nejrůznějších typů. Jeho přítomnost na kterékoliv gajdošské akci slibuje vždy něco nového, objevného a jsem docela rád, že tomu tak bylo i ve Třinci.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 27.11.2006 | celý článek …

Gajdování ve Staré Břeclavi

Jak bylo avizováno všem návštěvníkům webových stránek „GAJDY.cz“, uskutečnilo se v pátek 27.10. ve Staré Břeclavi přátelské setkání členů a příznivců Moravského spolku gajdošského. Hostitelské role se ujal břeclavský člen spolku, gajdoš Jan Huňař, který celou akci připravil. Nebyl na to ovšem sám, vydatně mu v tom pomohl otec, kamarád Faňa a další místní gajdoš Libor Svačina s manželkou. A povedlo se jim to náramně. Však taky s přípravou začali již brzy po poledni, aby se ovárek pěkně rozplýval na jazyku.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 15.11.2006 | celý článek …

GAJDYfest 2006

Pátek 10.listopadu 2006, Třinec

IX. ročník dudáckého festivalu, pátek 10.listopadu 2006, 19.00 - 23.00 hod., restaurace ZOBAWA, Třinec

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 2.11.2006 | celý článek …

Zpráva z Gajdovačky 2006

Letos se již po sedmé uskutečnil v Oravské Polhore na Slovensku mezinárodní gajdošský festival, pod názvem Gajdovačka 2006. Ti z vás, kteří se již některého z předcházejících ročníků zúčastnili vědí, co se za tímto názvem skrývá. Těm ostatním, jejichž pozornosti tato akce doposud unikala, se pokusím její letošní atmosféru ve stručnosti přiblížit.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 18.10.2006 | celý článek …

Setkání členů Moravského spolku gajdošského, 27.10.2006, Břeclav

Dne 27.10.t.r. konati se bude pravidelná mimořádná schůze spolku s následujícím programem.

 1. Kontrola kvality letošních burčáků a loňských i starších vín.
 2. Informace o gajdošských akcích letošního roku.
 3. Informace o připravovaných aktivitách spolku na příští rok.
 4. Volná rozprava ke všem nastíněným (i nenastíněmým) bodům.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 4.10.2006 | celý článek …

Zpráva z Gajdošské soboty v Těšanech a z následné mimořádné valné hromady Moravského spolku gajdošského, konané tamtéž

V sobotu 2.9. uskutečnilo se v rámci VIII. ročníku Národopisných slavností v Těšanech neformální setkání gajdošů. Bylo víc jak potěšující, že se ho z vlastní iniciativy zúčastnilo deset gajdošů, spolu s početným doprovodem dalších muzikantů. Společně pak svým vyhráváním zpestřili hlavní sobotní program. Příchozí gajdoše vítalo nejen krásné počasí, ale i útulná náves se starobylou kovárnou, jejíž historie sahá snad až do 17.století. A právě před touto krásně udržovanou historickou stavbou se část sobotního programu odehrávala. Představování jednotlivých gajdošů i skupin se ujal Ing. Jan Kašpařík, původním povoláním jak jinak než kovář. Muzicírovalo se s náramnou chutí, až spontánně. Přihlížející gajdoši se přidávali k právě účinkujícím a spolu s návštěvníky si prospěvovali známé melodie. Po kratší polední pauze, ve které přítomné muzikanty překvapili pořadatelé nečekaným pohoštěním a občerstvením. Odpoledne, před vyhlášením výsledků klání kovářského dorostu, se gajdoši se svým doprovodem hodili do gala a opět se v krátkých vstupech před kovárnou vystřídali. Na závěr gajdošského vystoupení se ujal slova starosta Těšan, pan Jan Husák, který představil všem přítomným zcela novou knihu „Dudy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“ a vyslovil dík Jihomoravskému kraji za významnou finanční pomoc při jejím vydání. Pak ji za přítomnosti vydavatele a obou autorů pokřtil známý folklorista a samozřejmě i gajdoš, pan MuDr. Jiří Holásek. Tím oficielní gajdošská účast na slavnostech skončila a mohla být zahájena avízovaná valná hromada obce gajdošské.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 19.9.2006 | celý článek …

Zpráva z Mezinárodního dudáckého festivalu Strakonice 2006

Ve dnech 24.8 až 27.8. se konal ve Strakonicích již 17. Mezinárodní dudácký festival. Poněvadž se této akce zúčastnili i aktivní členové Moravského spolku gajdošského, je přímo mou povinností seznámit návštěvníky těchto stránek s tím, jak obstáli v tvrdé mezinárodní konkurenci. Je nutno předeslat, že naše družina byla tentokrát nepočetná. Slezsko reprezentovala Gajdošská muzika Vladka Zogaty ze Třince spolu s tanečníky souboru Javorový a čest zbytku Moravy zachraňovali Gajdoši z Kopanic – jmenovitě rodina Gabrhelova ze Starého Hrozenkova, posílená rodinou Škubalovou v hudeckém obsazení. Všechny jmenované formace si vedly statečně a odvedly solidní výkon. Pořad, ve kterém kromě jiného zazněly melodie z Těšínska a Kopanic, se jmenoval „Z Karpatských pramenů“ a režíroval ho hudební redaktor Ostravského rozhlasu, pan Zdeněk Tofel. Úkol režírovat tento pořad rozhodně nebyl lehký. Jak známo, goroli nejsou jen ve Slezsku kolem Hrčavy, ale taky na Slovensku a samozřejmě v Polsku. A právě účast polských gorolů v programu byla do poslední chvíle nejistá. Nakonec ale všichni včas dorazili, takže zbyla ještě chvíle na poslední režijní pokyny. Úvod pořadu patřil Tatranským gajdošům ze Zakopaného v čele s vynikajícím a všestranným instrumentalistou Janem Karpielem. Spolu se svými dvěma kolegy zahráli a zazpívali melodie ze svého regionu a představili tak čtyřhlasé „podhalanske dudy“. Po nich následovali goroli ze Slezských Beskyd, jmenovitě Jozef Kawulok s houslovým doprovodem a další gajdoš – Tomaš Iwanov. Osobitý, mužný projev všch jmenovaných interpretů nezůstal bez hlasité odezvy u publika. Jistě k tomu přispěly impozantní gorolské gajdy, které všichni jmenovaní suverénně ovládali. Byla to zkrátka radost poslouchat.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 6.9.2006 | celý článek …

Dudácká sobota, 2-3.9.2006, Těšany u Brna

8. ročník národopisných slavností

V sobotu, 2.září se uskuteční v Těšanech u Brna „Dudácká sobota“ jako doprovodná akce tradiční přehlídky kovářských dovedností. Poněvadž bude v průběhu programu představena i nová kniha o dudách, rozhodl představený Moravského spolku gajdošského, pan Bohumil Gabrhel, svolat dle stanov spolku, jmenovitě podle §2, odstavce 2. na tento den valnou hromadu spolku s následujícím programem:

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 29.8.2006 | celý článek …

Další stránky:
<< | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | > | >>
Právě vyšlo!!!

Gajdošský zpěvník (464 lidových písní a koled z Moravy a Slezska) Dudy v Čechách na Moravě a ve Slezsku

Reklama

Poslední články

V krátkosti...

 • Letošní ročník Gajdovačky , desátý jubilejní , v Oravské Polhore se uskuteční v termínu 11.-13.9.2006. Další informace budeme průběžně zveřejňovat na našich stránkách.
 • Dnes, tj. 28.12.2007 bude hostem pořadu "Uvolněte se, prosím" gajdoška Bohdana Štanclová. Pořad začíná ve 21:35 na programu ČT1.
 • Zítra tj. 9.11.2007 v 18:30 zazní v pořadu Muzikanti hrajte na vlnách Českého rozhlasu Ostrava prastarý hudební nástroj gajdy. Pořadem provází Zdeněk Tofel a zazní v něm písně v podání např. Vladka Zogaty, Petra Piláta, Rukynadudy atd.

... další


Vaše vzkazy ...

 • Prodám středověké dudy, r.v. cca 2005, výroba Seidl. Jsou plně funkční, jeden roztrub na konci prasklý, jinak v ...
 • Ahojte, prajem všetkým dudákom a gajdošom v Čechách, na Morave a v Sliezsku veľa zdravia, šťastia ...
 • Pro Xuan nový odkaz na české dudy http://aukro.cz/show_item.php?item=3368920084

... další     


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality