Přeskočit levý sloupec Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Návštěvní knihaPokud nám nebo čtenářům chcete zanechat nějaký vzkaz, tak přejděte na tuto stránku.

Tomáš Byrtus nám 16.11.2005 ve 15:13 zanechal/a tento vzkaz:

Zdravím,
a velice si vážím vaší aktivity co se týče festivalu, který proběhl minulý týden v Třinci. Jsem nesmírně rád, že ne všichni lidé se spokojí jen se sezením u televize a chlastáním lahváčů.

Zůčastnil jsem se festivalu, protože, mně zajímalo, co že to ty naše gorolski gajdy vlastně sóm. A jsem potěšen, že u nás rozhodně nezaostáváme za ostatními zeměmi Evropy co se folklóru týče.

Tyto letní prázdniny jsem strávil v Irsku, které je svým vztahem k hudbě pověstné. Lidi se tam po dlouhé době anglického, teď myslím kulturního útisku přestali za svoje tradice a hudbu stydět. Zaostalost ekonomická na jejich úyemí měla naštěstí i ten pozitivní efekt, že si Irové dokázali uchovat svou tradiční hudbu ve větší míře, než ostatní národy Evropy. A nyní se nejenom Evropa, ale také celý svět jezdí do Irska učit, co už dávno zapomněl.

Němci, nebo holaňdané, kterých do Irska jezdí požehnaně, by hudbu, která se zachovala na Moravě nebo ve Slezsku (A V TOM REGION TĚŠÍNSKA NENÍ VÝJIMKOU!) mohli závidět.

Autor článku se na smaragdovém ostrově zůčastnil, ač neštudovaný v hudbě, soutěže pouličních umělců, kterou vyhrál za téměř bezvýhradné podpory lidových písní z oblasti těšínska, zpívané v místním dialektu. Porotci ocenili tyto písně jako "nejvydařilejší" i v konkurenci různých písní irských podporovanými zvuky dud, bubnů, kytar, pěkných ženštin, a kdoví čeho ještě. Což MYSLÍM O NĚČEM SVĚDČÍ!

NEDÍLNOU součástí tradic a folkloru určitého území je jazyk. Písničky po našimu by byly jen poloviční zpívané například v češtině, protože zpěvnost jazyka bz nešla ruku v ruce s přirozenými hudebními postupy použivanými při tvorbě této hudby.

Jaké však bylo moje překvapení, když hlavní "komentátor" večera, ač byl očividně "gorol spod Javorovego" mluvil česky, ikdyž se festival odehrával v Třyncu. Slovák mluvil slovensky, chlapík z Moravy tak, jak mu huba narostla, jenom "náš zástupce" mluvil česky.

Nepopírám že je naše nářečí češtině vzdálené více, ale moc pražáků jsem tam teda neviděl. A i kdyby tam přišli, nejsou zvědaví na někoho, kdo se jim to chce ulehčit tímto způsobem, ale TOUŽÍ PO RYZÍM ZÁŽITKU!!!!.

V momentě kdy pan komentátor použil několik vět ve svém rodném jayzyce, ihned bylo vidět jak publikum ožilo, ikdyž většinou se chovalo, jako bylo zrovna dva dny před vlastním pohřbem.

"PO NAŠIMU" (Ofic. Smíšený polsko-český jazykový pruh) je překrásný jazyk, nejenom proto že to je taki srandovni, ale tež bo je to naše, no.
V dnešním světě globalizace, unifikace a mizení dialektů a kultur bych čekal od někoho, kdo svoji kulturu a tradice udržuje (A TY TRADICE JSOU POŘÁD ŽIVÉ!), bude udržovat také jazyk, kterým mluví.

Oni i ti týpci z Moravy nebo Slovenska by nám od Třynca rozumieli, jak by chčeli, a ješče by še u tego pořóndně pošmjoli, to vóm móvim!

Ono stačí jen chtít. Lidových a folklorních festivalů v češtině je u nás habaděj. Tenhle může být jeden z vyjímečných. STAČÍ JEN CHTÍT.

Věřím Vám, že jestli jste dočetli až sem, není Vám toto téma a můj názor cizí. A NĚCO S TÍM UDĚLÁTE, NENÍ TO VůBEC TĚŽKÉ.

Tomáš Byrtus
Jablunkov - student, amatérský muzikant

Reakce na můj názor neodmítám. Ba Naopak.

Luboš Štancl nám 31.10.2005 ve 22:27 zanechal/a tento vzkaz:

Pro Ulricová Zdeňka:
Zkuste se obrátit na Vláďu Kováříka, určitě Vám rád poradí. Kontakt najdete na www.prdus.com

Ulricová Zdeňka nám 31.10.2005 ve 16:27 zanechal/a tento vzkaz:

Prosím, zdy by někdo neznal kontakt na někoho, kdo by byl ochoten
vyučovat 54 letého muže- samouka z Prahy hře na dudy -nástroj vlastním. Děkuji.

Luboš Štancl nám 10.10.2005 ve 8:59 zanechal/a tento vzkaz:

Kontakty jsou např. tyto:
Pavel Číp, Pod Javorníkem 1180, 756 54 Zubří, www.histnastroje.gajdy.cz
Jaromír a Stanislav Konrádyovi, Tovární 54, 344 00 Domažlice
Miroslav Janovec, Malonice 12, 345 45 Blížejov
Vladimír Kovářík, V pláni 7, 140 00 Praha 4, www.prdus.com
Jaromír Jungbauer, Vrabinská 648, 333 01 Stod
Informace Vám podají buď sami výrobci nebo je naleznete na našich stránkách.

Borovka nám 10.10.2005 ve 6:19 zanechal/a tento vzkaz:

Prosím o informaci,popř.kontakt na nějaké výrobce českých dud
Děkuji

Zdeněk Karas nám 3.8.2005 ve 22:05 zanechal/a tento vzkaz:

Dobrý den.
Neznáte někdo moravskou písničku snad někde od Vsetína ve které se zpívá: "Ďakujem ti bože, že jsem sa narodil" Rád bych se jí naučil, ale nemám text. Poraďte prosím na email junak@centrum.cz

Lukáš Španihel nám 3.8.2005 ve 20:35 zanechal/a tento vzkaz:

Ahojte muzikanti. Chtěl bych vás pozvat na kocert cimbálovky Soláň. Křtíme naše nové CD Dobře je s muzigú... a slavíme 15. narozeniny souboru. NEDĚLE 14.8. 18.00 Rožnov, skanzen, Janíkova stodola. Rádi vás uvidíme. Lukáš

Luboš Štancl nám 1.8.2005 ve 10:39 zanechal/a tento vzkaz:

Pro Ivanu:
Jako první bych doporučil sehnat si ty dudy, to bude základ:o) Potom mohu doporučit např. knihu "Škola hry na české dudy" od rakouského autora Rudolfa Lughofera (k sehnání u Pavla Čípa). Určitě nebude od věci se obrátit na ZUŠ ve Strakonicích, kde Vám podají informace o tamnější výuce hry na dudy.

Ivana nám 20.7.2005 ve 17:00 zanechal/a tento vzkaz:

Chci se naučit na dudy, ale nevím jak na to, nemám tedy ani ty dudy, ale hrávala jsem na housle, tak znám aspoň noty, poraďte - jsem z jižních Čech

Michalka nám 26.6.2005 ve 22:30 zanechal/a tento vzkaz:

Lubošku, ve Strážnici jsi byl úžasný, hlavně v sobotu večer. Jen tak dál a méně hrej a taky si dej někdy s kamarády alespoň to jedno malé pivko:-)))

Marek Gajda nám 20.6.2005 ve 20:58 zanechal/a tento vzkaz:

Nové folklórní videoklipy a MP3 najdete na http://www.hudci.cz/videomp3.htm .

Luboš Štancl nám 25.5.2005 ve 12:16 zanechal/a tento vzkaz:

Pro Květu:
Však sme se snažili:o) Díky! Telefon najdeš v kontaktu na GM Pálava.

Květa nám 25.5.2005 ve 11:14 zanechal/a tento vzkaz:

Ahoj Lubošku. Byla jsem se podívat na vašem výročním koncertě (soubor Šmykňa) a moc se mi to líbilo. Zajímalo by mě, kde bych mohla na Tebe sehnat telefonní kontakt :-))

Pavli-der nám 23.5.2005 ve 11:54 zanechal/a tento vzkaz:

Odpověď na příspěvek od "Bubaak - 19.05.2005, 13:32". Pokud hodláš takto bazírovat na písmenkách, dovolil bych si tě upozornit, že ve slově "není" se píše na konci dlouhé "-í"! :o)

Luboš Štancl nám 23.5.2005 ve 10:01 zanechal/a tento vzkaz:

Pro: Tomáš Kafka

V nové verzi GAJDY.cz počítám s uveřejňováním notových zápisů vhodných pro hru na gajdy a dudy. Z dostupné literatury Vám mohu např. doporučit "Škola hry na české dudy" od rakouského autora Rudolfa Lughofera (http://www.histnastroje.gajdy.cz/ostatni.php) nebo web http://firsttouch.wz.cz/folklor/lidpis01.html (na převod formátu mid do not můžete použít např. http://www.noteworthysoftware.com/).

Další vzkazy:
1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | 151-165
Právě vyšlo!!!

Gajdošský zpěvník (464 lidových písní a koled z Moravy a Slezska) Dudy v Čechách na Moravě a ve Slezsku

Reklama

Poslední články

V krátkosti...

  • Letošní ročník Gajdovačky , desátý jubilejní , v Oravské Polhore se uskuteční v termínu 11.-13.9.2006. Další informace budeme průběžně zveřejňovat na našich stránkách.
  • Dnes, tj. 28.12.2007 bude hostem pořadu "Uvolněte se, prosím" gajdoška Bohdana Štanclová. Pořad začíná ve 21:35 na programu ČT1.
  • Zítra tj. 9.11.2007 v 18:30 zazní v pořadu Muzikanti hrajte na vlnách Českého rozhlasu Ostrava prastarý hudební nástroj gajdy. Pořadem provází Zdeněk Tofel a zazní v něm písně v podání např. Vladka Zogaty, Petra Piláta, Rukynadudy atd.

... další


Vaše vzkazy ...

  • Prodám středověké dudy, r.v. cca 2005, výroba Seidl. Jsou plně funkční, jeden roztrub na konci prasklý, jinak v ...
  • Ahojte, prajem všetkým dudákom a gajdošom v Čechách, na Morave a v Sliezsku veľa zdravia, šťastia ...
  • Pro Xuan nový odkaz na české dudy http://aukro.cz/show_item.php?item=3368920084

... další     


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality