GAJDY.cz - MP3 ukázky


Přeskočit levý sloupec Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


MP3 ukázky

Cimbálová muzika Šmytec

Cimbálová muzika ŠMYTEC s taneční složkou vznikla v Brně na počátku roku 2000. Jsme mladí muzikanti a tanečníci, kteří se rádi baví folklorem a chceme jím potěšit i jiné. Hudební a taneční repertoár souboru je rozmanitý. Protože pocházíme z různých koutů Moravy, každý z nás si do muziky přinesl vliv svého regionu – Brněnska, Hanáckého Slovácka, Zálesí, Podluží a Dolňácka. Naším hlavním zájmem se tedy staly všechny oblasti Moravského Slovácka, dále moravsko-slovenského pomezí (Starý Hrozenkov), ale i sousedícího Slovenska (Myjava). Nevyhýbáme se však podnětům přicházejícím třeba z druhého konce naší republiky. Naše cimbálová muzika velmi úzce spolupracuje s folklorním souborem Zavádka z Čejkovic, který pravidelně doprovází na nejrůznějších kulturních akcích. Stali jsme se již pravidelným účastníkem Vinných trhů na zámku v Čejkovicích a v nedalekých Němčičkách. V Brně nás můžete každoročně vidět na Mezinárodním folklorním festivalu MFF Brno na přelomu srpna a září. Pořádáme také v nepravidelných intervalech muzicírování v rockovém klubu D.E.S.S.E.R.T na Rooseveltově ulici, kde se nepravidelně setkává brněnská folklorní i nefolklorní veřejnost.

Gajdošská muzika RukyNaDudy a Spol.

Původně Gajdošská muzika souboru Valašský vojvoda. V čele stojí gajdoš Vlastik Bjaček z Bystrého a Marian Friedl, který hraje na různé píšťaly (koncovky, zobcové flétny, 6dírková píšťala). Pozoruhodná je rozpínavost tělesa, kdy nábor nových členů probíhá tak rychle, že nestačí sledovat momentální počet, pouze jej odhadují asi na 53.

  • Zbojnicke kusky - Studiové demo dřevní podoby produkce kapely RukyNaDudy a Spol.

Gajdošská muzika Josefa Černíka

Muzika, která ve svých začátcích hrála – a dodnes při různých příležitostech hraje - v klasickém „cimbálovém“ obsazení, před několika lety díky erudici svého uměleckého vedoucího z fondu sběratele Josefa Černíka oživila v úpravách původní písně Kopanic tak, jak se hrávaly bez velkých inštrumentů (tj. zejména cimbálu) v hudeckém obsazení, mnohdy ale s doprovodem gajd. A na ty, i když původem české, hraje v současnosti Petr Pilát. Ukázky jsou z nahrávky "Gajdovali gajdoši...z Moravy a Slezska".

Brněnští gajdoši

Brněnští gajdoši zpracovávají folklorní písně z Valašska, odkud pochází primáš Vladimír Meloun, a z Brněnska. V současné době čítá toto hudební těleso na 10 muzikantů a tři zpěváky. Za dobu svého působení natočili Brněnští gajdoši několik desítek nahrávek pro čs. rozhlas, natočili dva L.P. singly "Zapomínaná krása" a "Z cibule palička a z kódele buben", podíleli se na nahrávce "Gajdovali gajdoši...z Moravy a Slezska" a v roce 2002 vydali CD "Až pojedu přes Tuřany".

Cimbálová muzika Hudci z Kyjova

CM HUDCI Z KYJOVA jsme založili koncem léta r. 1994. Všichni muzikanti byli již zkušenými hráči jiných cimbálových muzik, proto naše startovní čára byla posunuta mezi zkušenější muziky. Vycházíme z písňového bohatství Kyjovska a Ždánicka, ale přidáváme i písně z jiných folklórních regionů a utíkáme i za hranice, třeba do Maďarska nebo do Rumunska, abychom si zahráli něco z jejich instrumentálních klenotů. Tedy "putujeme" svou hrou po různých folklórních oblastech a vybíráme si z nich známé i méně známé melodie. Hudební úpravy jsou vesměs dílem členů muziky, kteří používají lidovou píseň jako úžasné hudební téma, které svou aranží a úpravou citlivě dotváří do konečné muzikální podoby. Muzikanti využívají hudebních darů k trojhlasé melodické lince podporované bohatým harmonickým cítěním.

Cimbálová muzika Friš

Něco málo slov uměleckého vedoucího Mgr.Marka Pabjana :o)
" Psal se rok 1997 a nás několik studentů se dalo dohromady, abychom společně rozdávali radost pramenící z lidové hudby všem, kteří o ni stáli. Původní název našeho projektu, FiFOUni & spol., jsme vytvořili z počátečních písmen své alma mater Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Dnešní pojmenování, Cimbálová muzika Friš, vychází z našeho oblíbeného způsobu nástrojové hry. "Friš" je výraz ve světě cimbálových muzik označující rychlé tempo, dravost, nasazení. Za pět let existence kapely se u nás vystřídalo nemálo hudebníků, přičemž nynější obsazení je složeno nejen ze studentů a absolventů univerzity, ale také například ze studentů Janáčkovy konzervatoře Ostrava. Tímto kompaktním diskem Vám chceme představit alespoň zlomek našeho širokého repertoáru, který obsahuje různě stylizované skladby z regionů Slezska, Moravy, Slovenska, ale také Maďarska, či rumunska a který charakterizuje naše pojetí lidové hudby."

Gajdošská muzika Soláň

Gajdošská muzika souboru Soláň vznikla v roce 1994 u příležitosti nahrávání prvního nosiče cimbálové muziky Soláň. U zrodu stál i výrobce lidových hudebních nástrojů mistr Pavel Číp, který kromě durových a mollových gajd pro muziku vyrobil také malý dlabaný cimbálek či moldánky (čtyřhlasé dudy z období pozdní renesance).

Gajdošská muzika Valašský Vojvoda

Gajdošská muzika souboru Valašský vojvoda se schází pouze příležitostně, především před vystoupeními. V čele stojí gajdoš Vlastik Bjaček z Bystrého, který hraje na gajdy (ladění Gdur) a píšťalky. Úpravy píše primáš Zdeněk Tofel a Marian Friedl, který se prezentuje i jako muzikant – hraje na různé píšťaly (koncovky, zobcové flétny, 6dírková píšťala). Hrajeme většinou v počtu 4+1 (počet je možno omezit) . Občas se s námi presentují také tanečníci a to pásmem Zbojnické. Muzika se účastní různých gajdošských akcí (Třinec-Oldřichovice, Strakonice, Orava, Malá Lehota). Spolu s ostatními gajdoši se podílela na vydání CD: „Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska“.

Cimbálová muzika Pálava

Cimbálová muzika Pálava vznikla v Mikulově před 20-ti lety jako součást souboru Pálava. V současné době ji tvoří 7 muzikantů, jejichž věkový průměr je 21 let. V této sestavě, která se vám představuje na těchto stránkách, spolu hrají 4 roky.
Primášem je Tomáš Pospíšil a vedoucí muziky je Ing. Jaromír Holba.

Cimbálová muzika Šmykňa

Cimbálová muzika ŠMYKŇA patří bez nadsázky mezi nejlepší kapely tohoto žánru u nás. Svou pověst má i mezi muzikanty na Slovensku. Tvoří ji výhradně amatérští hudebníci(studenti VŠ a SŠ, stolař, automechanik, dokonce i jeden nezaměstnaný) = nikdo z nich se hudbou, ani folklorní, neživí. CM hraje v klasickém cimbálovkovém obsazení: prim, terc I.,II., dvě violy(dva bráčisti), basa a cimbál.
Primáš: Jiří Machač.

Gajdošská muzika Pálava

Gajdošská muzika byla v Mikulově založena v roce 1998 čtveřicí mladých nadšených muzikantů, toho času členů folklorního souboru Pálava. Z původního tělesa, které pouze doprovázelo taneční vystoupení, se vytvořila muzika, která má za sebou mnoho samostatných vystoupení nejen v České republice, ale i v Itálii, Rakousku či na Slovensku.
Přehrávání hudebních ukázek

Uvedené hudební ukázky jsou uloženy ve formátu *.mp3 (128 - 192 kps). K jejich poslechu Vám mohou posloužit např. tyto programy: Winamp (Windows), XMMS (Linux), SoundApp (Macintosh).

Tyto hudební nahrávky jsou autorsky chráněny. Jakékoliv kopírování, veřejné provozování či mediální prezentace bez souhlasu autorů jsou nezákonné.Nová kniha Pavla Čípa !!!

Dudy v Čechách na Moravě a ve Slezsku

Poslední články

V krátkosti...

  • Letošní ročník Gajdovačky , desátý jubilejní , v Oravské Polhore se uskuteční v termínu 11.-13.9.2006. Další informace budeme průběžně zveřejňovat na našich stránkách.
  • Dnes, tj. 28.12.2007 bude hostem pořadu "Uvolněte se, prosím" gajdoška Bohdana Štanclová. Pořad začíná ve 21:35 na programu ČT1.
  • Zítra tj. 9.11.2007 v 18:30 zazní v pořadu Muzikanti hrajte na vlnách Českého rozhlasu Ostrava prastarý hudební nástroj gajdy. Pořadem provází Zdeněk Tofel a zazní v něm písně v podání např. Vladka Zogaty, Petra Piláta, Rukynadudy atd.

... další


Vaše vzkazy ...

  • Prodám středověké dudy, r.v. cca 2005, výroba Seidl. Jsou plně funkční, jeden roztrub na konci prasklý, jinak v ...
  • Ahojte, prajem všetkým dudákom a gajdošom v Čechách, na Morave a v Sliezsku veľa zdravia, šťastia ...
  • Pro Xuan nový odkaz na české dudy http://aukro.cz/show_item.php?item=3368920084

... další     


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality