GAJDY.cz - Gajdošský rod Zogatů - Spolupráce Pavla Zogaty s Československým rozhlasem


Přeskočit na navigaci

Gajdošský rod Zogatů - Spolupráce Pavla Zogaty s Československým rozhlasem

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 24.4.2006 | Rubrika: Gajdošská historie

Významný podíl na zaznamenávání, uchovávání a prezentování, ale také na popularizaci tradičního hudebního a slovesného bohatství naší země v součinnosti s nositeli lidových tradic, folklorními uskupeními, organizátory národopisných festivalů a etnografickými výzkumníky měly vždy sdělovací prostředky, zejména pak Československý rozhlas (dnes Český rozhlas). Nejinak tomu bylo v případě hrčavské lidové hudby a jejích čelních představitelů.

Pavel Zogata jako hudebník i jako lidový vypravěč spolupracoval s Československým rozhlasem velmi intenzivně již od počátku padesátých let a jeho četné nahrávky, které byly pořizovány nejčastěji ostravským nahrávacím studiem průběžně až do počátku let osmdesátých, mohou být dnes považovány za klenoty rozhlasového archivu. Jejich nesmírná hodnota tkví z velké části v nestrojenosti, přirozenosti a uvolněnosti Zogatova projevu. Málokterý lidový umělec se totiž dokázal oprostit od nepřirozeného prostředí při natáčení tak, jako to uměl právě hrčavský gajdoš, a tak díky těmto jeho schopnostem, ale také zásluhou citlivého přístupu redaktorů a hudebních režisérů mohly vzniknout snímky dýchající na nás svou autentičností a neopakovatelnou atmosférou.

Mezi první významnější nahrávací zkušenosti Pavla Zogaty patřilo mj. natáčení v Československém rozhlase v Brně, které se konalo v roce 1950 u příležitosti již dříve zmiňovaného vystoupení hrčavského národopisného souboru v Moravském muzeu, uskutečněného zde na podnět Iva Stolaříka. V Brně pak ještě vznikla o mnoho let později gramofonová deska s názvem „Lidová hudba z Hrčavy" (Supraphon 1962), která zachycovala hru starých hrčavských muzikantů v čele s Pavlem Zogatou a Pavlem Krenželokem. Tato nahrávka byla výsledkem vědecko-popularizační práce Jaromíra Gelnara.

Těžiště Zogatovy nahrávací činnosti však spočívalo hlavně ve spolupráci s rozhlasem ostravským. U jejího zrodu stál opět Ivo Stolařík: „Profesionální natáčení probíhalo až tady, v ostravském rozhlase. Já jsem si na Hrčavě vždycky se Zogatou a Krenželokem něco připravil a pak jsem si je vozil do ostravského studia. A natáčeli jsme dost často. Na Hrčavě to však nebylo možné, protože tam v té době nebyla ještě zavedena elektřina." V pozdějších letech však už technické možnosti dovolily zaměstnancům rozhlasu pracovat i v nejvýchodněji položené obci České republiky. Další spolupráce hudebních redaktorů a hrčavských muzikantů pak také probíhala na národopisných festivalech a různých folklorních vystoupeních.

Od počátku padesátých do počátku osmdesátých let prošlo lidové umění Pavla Zogaty rukama mnohých pracovníků ostravského rozhlasu. Mezi osobnosti, které se snažily rozšiřovat rozhlasový fond tímto směrem, tak patřili po Ivu Stolaříkovi zejména Věra šejvlová, Jaromír Dadák, Jaromír Gelnar, Vladimír Studnička a v neposlední řadě Jan Rokyta: „Já jsem se Zogatou nekomunikoval přímo jako ten hlavní člověk, ale vždy jsem stál po boku některého ze svých kolegů. U těch nejstarších záznamů to byli Jaromír Dadák a Věra šejvlová, u těch mladších doktor Jaromír Gelnar. Pro doktora Gelnara byl vztah k Pavlu Zogatovi jednak osobním přátelstvím a jednak zdrojem velice důkladné vědecké práce. Jarek to vždycky všechno připravil, šel do terénu, vybral věci, přivedl Zogatu do studia a já jsem působil v režii buď ještě se starším režisérem, nebo později už sám. Tyto věci se pak natáčely vždy vcelku. Já bych se neopovážil v tom nějak stříhat, nebo navazovat. Ten interpret se postavil před mikrofon a točilo se jedno číslo za druhým i s chybami, protože zasahovat do toho by znamenalo tvořit nějakou nepravdu..."

Pavel KrenželokPavel Zogata samozřejmě nestál před mikrofony ostravského studia sám, a tak z rozhlasem archivovaných hudebních křestních listů můžeme vyčíst jména instrumentalistů a zpěváků, kteří se na nahrávkách podíleli. Patřili mezi ně Pavel Krenželok (housle), Václav Stuchlý (housle, zpěv), Jan Kawulok (gajdy, zpěv), sestry Žabkovy (zpěv) a často také Jaromír Gelnar (zpěv). Z archivních snímků je také patrná linie zogatovské rodinné hudební tradice, a proto se na mnohých z nich můžeme setkat s gajdováním Pavlova syna Vladislava a později (na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let) i s houslovou hrou jeho vnuka Jiřího.

MP3 ukázky:

  • Pásmo písní z Hrčavy - nahráno 1.10. a 16.11. 1979 v Československém rozhlase Ostrava, hrají: Pavel Zogata (gajdy), Jiří Zogata (housle), zpívají: Pavel Zogata, Vladislav Zogata. Velikost souboru: 7 MB

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality