GAJDY.cz - Josef Režný : 5 000 let s dudami


Přeskočit na navigaci

Josef Režný : 5 000 let s dudami

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 6.3.2006 | Rubrika: Gajdy a dudy

Josef Režný - 5000 let s dudamiV roce 2004 byla u příležitosti Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích představena veřejnosti kniha vynikajícího dudáka, etnomuzikologa, pedagoga, sbormistra a neúnavného organizátora všelikého dudáckého dění, pana Josefa Režného. Tato kniha, která je první česky psaná souhrnná monografie dud, přináší typologický a topografický přehled vývoje dud, nástin dějin dudácké tradice v Českých zemích, se zvláštním důrazem na oblast Prácheňska a Pošumaví a je doplněna obsáhlým ikonografickým materiálem.

První a druhá kapitola publikace se zabývá vším podstatným, co bylo dosud v souvislosti s dudami nalezeno - od nejstarších vykopávek přes známou i méně známou ikonografii, až po vyobrazení či fotografie rozličných typů dud prakticky z celého světa. Dále jsou zde citace z nejstarších písemných dokladů, jako je "Zbraslavská kronika" z počátku 14.století nebo "Historia scholastica" ze začátku století patnáctého, ale taky z prací pozdějších badatelů, jako byli Ludvík Kuba, Čeněk Zíbrt nebo Jaroslav Markl. Čtenář tak získává ucelenou informaci ze všech dostupných zdrojů, kterou by jinak musel velmi pracně a mnohdy obtížně hledat v archivech a knihovnách. Za zmínku rovněž stojí publikování velmi obsáhlé a dobře utříděné ikonografie. Pochází většinou z autorovy sbírky a v takovém souhrnu ji lze sotva kde nalézt.

Kdo hledá informace o dudácích a jejich kapelách, o výrobcích dud i nejzajímavějších nástrojích, o muzikantských osudech a jiné zajímavosti, nebude zklamán. V knize jich nalezne hodně a to nejen z Českých zemí, ale i z nejbližšího sousedství, jako je Dolní Rakousko nebo Bavorsko. Kniha rozhodně nezklame ani ty, kteří se zajímají spíše o historii, než dudy. Právě v kapitole věnované Prácheňsku jsou na pozadí historických událostí vylíčeny osudy dudáků velmi působivě. Přizpívá k tomu opět řada citací a úryvků z dobových pramenů, jejichž samotné vyhledání po archivech a zařazení do uvedených souvislostí reprezentuje obrovskou práci.

Závěrem nezbývá, než knihu všem zájemcům vřele doporučit (členům Moravského spolku gajdošského bych to dokonce dal jako povinnou četbu!). Ještě zdaleka není rozebrána a pohodlně ji lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality