GAJDY.cz - (Z)povídání z cest


Přeskočit na navigaci

(Z)povídání z cest

Autor: Pavel Popelka | Vyšlo: 27.2.2006 | Rubrika: CD a knihy

Folklorista, etnograf, cyklista – takto můžeme výstižně a v krátkosti charakterizovat aktivity autora povídek, které Vám již ve své druhé knize nabízí. Asi jen stěží poznáte, ve které z výše uvedených profesí se Pavel Popelka právě nachází a upřímně řečeno, mám podezření, že to neví a ani vědět nechce on sám. Vše, co se odehrává v jeho přítomnosti nejprve pečlivě zaznamenává v podobě krátkých poznámek, doplňuje je později vlastním komentářem s častým odkazem na podobné situace, které se odehrály již kdysi v minulosti, a to vše přetváří do dějově barvi tých příběhů. Dostáváme se tak s ním do míst, která bychom asi jinak nenavštívili, seznámíme se s postavami a postavičkami, které bychom – k naší škodě – nikdy nepotkali. To platí především o kolektivu – řečeno s Karlem Poláčkem – „hochů, co spolu jezdí“, kde je často až k neuvěření, co všechno ještě může někdo v dnešní době na svých cestách nejen prožít, ale také okolnímu světu nabídnout. Že pak dochází díky velice svéráznému a společensky pravděpodobně ne úplně dokonalému přístupu všech zúčastněných k vypjatým situacím, překvapivým momentům a nečekaným zvratům je logickým vyústěním zdánlivě všedních, obyčejných a nezajímavých momentů. Je to poesie všedního dne v praxi.

Ctitelům klasických povídek z pera našich obrozenců se může zdát, že v přímé řeči hlavních hrdinů to občas, možná že někdy i častěji, zajiskří a že užitý výraz neodpovídá právě slovníku klášterní školy. Přiznejme si ale, že jen těžko bychom hledali při komentování bezprostředních zážitků a osudových setkání trefnější a dokonalejší slovní zkratku – ono by to asi na Slovácku ani jinak nešlo. Autor upřímně v úvodu své knihy ostatně uvádí, že „hrdinové této knihy nemohou odpovídat prototypu moderních mladých mužů.“

Životním cílem lidí pohybujících se ve společnosti Pavla Popelky není zcela určitě účast v některém z pokleslých zábavných pořadů našich televizních stanic. Jeho hrdinové si vystačí sami mezi sebou a někdy překvapivé životní situace, do kterých se dostávají na své cestě životem, za uměním a při „cyklopudových“ výpravách, umí díky své přirozenosti a laskavému přístupu k životu vyřešit a využít beze zbytku. A ještě se u toho sami výborně baví.

Stejně jako čtenář. Stejně jako já.
František Šalé.

A ještě něco málo slov samotného autora:

Milá čtenářko, milý čtenáři,
prosím uvědomte si, že tato kniha je produktem mužského egoismu a šovinismu a proto, jak už ostatně vystihla jedna z našich kamarádek, hrdinové této knihy nemohou odpovídat prototypu moderních mladých mužů. Ale, bohužel či bohudík, nám už se nechce měnit a chceme prožívat svět tak, jak jej prožíváme a tudíž, nesympatizujete-li s námi, raději tuto knihu nečtěte, anebo si ji přečtěte, abyste se seznámení s námi mohli vystříhat. Připomínám ještě, že ani tentokráte vám nemohu zaručit pravdivost všech příběhů, které líčím, protože, i kdyby se staly, stejně jsem je viděl po svém. A tak na případné rozepře vzešlé z příběhů této knihy odkazuji jedním památným výrokem: „Když aj neco bude, to je dycky“.

Knihu (Z)povídání z cest, jež volně navazuje na Cestopisy, místopisy, povahopisy, je v případě vašeho zájmu  možno objednat na e-mailové adrese popelka@mjakub.cz a stojí 250 Kč + balné a poštovné. Kniha sestává ze 17 esejí a 80 náladových fotografií.

(Z)povídání z cest

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality