GAJDY.cz - Moravský spolek gajdošský


Přeskočit na navigaci

Moravský spolek gajdošský

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 7.8.2005 | Rubrika: Gajdoši a gajdošské muziky

O víkendu 16. a 17.7. se uskutečnily ve Starém Hrozenkově Kopaničářské slavnosti. Jejich pojetí a zaměření ponechávám bez komentáře. Je to věc pořadatelů, jakou programovou náplň zvolí aby přitáhli obecenstvo a v případě zmíněných slavností se jim to podařilo beze zbytku. Snad to bylo i zásluhou pestré programové nabídky, ve které sice dominovala dechovka, ale prostor dostaly i folklorní skupiny a alternativní muzika. A do této pestré směsice žánrů se podařilo místnímu rodáku a taky kopaničářskému gajdošovi Bohumilu Gabrhelovi propašovat zhruba půlhodinový gajdošský pořad. Podíleli se na něm Gajdošská muzika Jiřího Holáska z Břeclavi, Gajdošské sdružení z Rožnova, host ze Slovenska Drahomír Daloš a dvě rodinné kapely, které vystoupily se společným pásmem. A právě o jejich vystoupení bych se chtěl zmínit.

Bohumil Gabrhel se svou ženou Lýdií a synem Jiřím vystupují na gajdošských akcích pod názvem Gajdoši z Kopanic. Pro Kopaničářské slavnosti se jim však dvoje gajdy se zpěvem zdály poněkud málo a tak si přizvali jako posilu neméně zajímavou rodinnou kapelu Stanislava Škubala ze Zlína. Ten taky blok gajdošských písniček z Hrozenkova a okolí hudebně připravil a s oběma kapelami nacvičil. Pod jeho primášským vedením zněly střídavě gajdy v D a G duru, doprovázející zpěv Lýdie Gabrhelové a Terezy Škubalové. To vše za houslového doprovodu primášovy manželky a syna. Basa Kateřiny Škubalové pak s velkým citem charakter gajdošské muziky podpořila. Zkrátka názorná lekce toho, jak se dá taková muzika dělat. Škoda jen, že hlavní nápor publika nastal až na pozdější program, kdy vystupovala Moravanka. Přesto se domnívám že ti, co si přišli gajdošské pásmo poslechnout nebyli zklamáni.

Gajdošské muziky se pak přesunuly do zahrady rodiny Gabrhelových, kde při vynikajícím srnčím guláši, čepovaném pivu a jiných pochutinách se spolu s řadou dalších hostí gajdovalo až do pozdních nočních hodin. Na druhý den dopoledne pak došlo k onomu památnému a o minulé noci tolik diskutovanému rozhodnutí - založení „Moravského spolku gajdošského“.

Zároveň byl odsouhlasen a částečně i doplněn návrh stanov s tím, že dobrá věc musí dozrát (podobně jako víno nebo olomoucké syrečky) a tak stanovy bude možno ještě do konce roku připomínkovat a vhodně doplňovat. Na další valné hromadě se pak definitivně uzavřou. Vzhledem k mimořádným okolnostem vzniku spolku a k neméně mimořádným zásluhám při jejich přípravě byl prvním představeným jmenován Bohumil Gabrhel. Ten se po jistém váhání rozhodl funkci přijmout a ihned se ujal svého úřadu. Jmenoval přítomného hosta Drahomíra Daloše honorárním (rozuměj neplaceným) konzulem spolku pro Slovensko a zároveň jmenoval jako svého pobočníka Luboše Štancla, na jehož vyjádření se čeká. V případě, že funkci přijme, bude neprodleně jmenován generálním ředitelem tiskového odboru spolku s následujícími výhodami: Po dobu funkčního období představeného bude požívat jeho mimořádnou přízeň a bude osvobozen od odvádění členských příspěvků.
Bude mu však uložen prvý náročný úkol:
Informovat český PRDUS, Slovenský cech gajdošský, Bagpipe Society a jiné význačné světové organizace sdružující dudáky o vzniku naší partnerské organizace.

Po tomto rozdělení funkcí a úkolů následovalo servírování pečené kančí kýty, čímž byla prvá valná hromada Moravského spolku gajdošského slavnostně ukončena.

Zažil a sepsal zakládající člen „Moravského spolku gajdošského“

Pavel Číp, Zubří

Účinkující na Kopaničářských slavnostech 2005

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Od: Karel | Přidáno: 9.3.2010

Ahoj, skoda, ze jsem tam nebyl...

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality