GAJDY.cz - Gajdošský rod Zogatů - Pavel Zogata I.


Přeskočit na navigaci

Gajdošský rod Zogatů - Pavel Zogata I.

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 1.8.2005 | Rubrika: Gajdošská historie

Gajdošský rod Zogatů - Pavel ZogataBezpochyby nejvýznamnější osobností hudebního folkloru na Hrčavě byl proslulý gajdoš, zpěvák a lidový vypravěč Pavel Zogata, který společně s houslistou Pavlem Krenželokem tvořil prototyp hrčavské lidové muziky. Byl to samorostlý inteligentní člověk s mimořádným hudebním nadáním, který až do pozdního věku vynikal duševní samostatností a čilostí, což nám dokládají vzpomínky jeho blízkých příbuzných i mnohých pamětníků. Jeho široký písňový repertoár, osobité vystupování, pěvecká originalita a bohatá vypravěčská invence se tak mohly stát pro mnohé etnografické výzkumníky důležitými zdroji pro poznávání kulturního života v jeho rodném kraji.

Lidé, kteří Pavla Zogatu znali, na něj ovšem nevzpomínají pouze jako na výtečného muzikanta, ale také jako na velice společenského a zajímavého člověka. Takto ho znal i Jan Rokyta: „Pavel navazoval kontakty velmi hravě a já jsem se s ním seznámil velice brzo, protože jsem ho často potkával na různých festivalech. On byl člověk, kterého měli všichni rádi a těšili se na něj, když měl někde přijet. Řekl bych, že možná šedesát procent z toho radostného očekávání bylo to, že bude hrát na gajdy, a těch čtyřicet, že to bude zrovna on, že bude sranda, že bude vyprávět. A samozřejmě v tom hraje roli i to krásné nářečí, kterým se mluví na Hrčavě a které bylo velmi přitažlivé, protože polovička lidí mu nerozuměla, a tím byl pro ně Zogata exotický.“

Dnes už můžeme s jistotou říci, že v postavě Pavla Zogaty vrcholí na Hrčavě tradice autentické gajdošské hry, která se v jeho rodině přenášela z generace na generaci. Po druhé světové válce, když už se jeho hudba stala artiklem folklorních slavností a přesunula se z hrčavských dřevěnic a strání na velká pódia a do amfiteátrů, pak předal své dědictví následujícím pokolením, svému synovi Vladkovi i vnukovi Jiřímu, aby jeho odkaz mohl žít dále. Toto dědictví však v sobě nenese pouze umění ovládat tento archaický hudební nástroj. Patří k němu také nepřeberné množství starých goralských písniček. A toto všechno, co Pavel Zogata svým potomkům předal, i když k tomu ještě také ze svého nějakou tu novou „bojtku“ přidal, sám získal od svých předchůdců. Kam až tedy sahá tento slavný gajdošský rod a kde hledat jeho kořeny?

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality