GAJDY.cz - Dudy v pojetí lidových betlémářů


Přeskočit na navigaci

Dudy v pojetí lidových betlémářů

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 22.6.2005 | Rubrika: Gajdy a dudy

Figurka dudáka z betlémuDudy jako nezbytné vybavení pastýřů a potulných lidových muzikantů nemohly ujít pozornosti tvůrců lidových betlémů a tak vedle dud běžně používaných v hudební praxi můžeme vidět v lidových betlémech i nástroje méně obvyklého provedení, či dokonce dudy zcela kuriozní. Inspirační zdroje betlémářů byly velmi různorodé a tak jejich tvorba obvykle nemá žádnou závažnou faktografickou hodnotu. Přesto se najdou v betlémech figurky znázorňující pastýře s dudami tak věrohodně provedenými, že si je betlémáři sotva mohli vymyslet.

Mezi takové nástroje patří mimo jiné i dudy se dvěmi melodickými píšťalami. Přesto, že se podobný nástroj mohl v českých zemích objevit nanejvýš tak v rukou nějakého potulného muzikanta, je až obdivuhodné, jak často jsou takové dudy lidovými betlémáři ztvárněny. Pro příklad jsem nemusel jít daleko. Dudy se dvěma předničkami má totiž figurka dudáka, pocházející z betléma farního kostela sv.  Kateřiny v Zubří. Bohužel doba vzniku ani žádné bližší informace o původu betléma nejsou známy.

Další zajímavou figurku jsem objevil ve sbírkách Figurka dudáka z betlémuValašského muzea v přírodě z Rožnova p. R. Ta byla získána nákupem ve starožitnostech a snad je dílem řezbářů z oblasti Orlických hor někdy před rokem 1900. U této figurky mají dudy kromě dvou předniček ještě jednu zajímavost. Jsou u nich znázorněny kravské rohy uvázané přímo k měchu, jako doprovodné (basové) píšťaly. Nejedná se o neznalost řezbáře, ba naopak. Již od středověku byly občas používány neladěné trubice, tzv. „krátké“ doprovodné píšťaly pro trvale znějící jediný tón, které hrály níž, než by se od nich podle délky dalo očekávat. V těchto případech hrál dominantní úlohu strojek (piskor) a trubice nebo prostě jen vhodný ozvučník do které byl strojek vsazen, vyluzovaný tón pouze zesiloval. Příklad takového „krátkého“ bordunu je i na dudách pastýřů vyobrazených v  „Radoušově kancionálu z Hradce Králové“. Odkud se však v lidovém prostředí vzal inspirační vzor pro vcelku věrné ztvárnění dud se dvěma předničkami? Známý středověký organolog M. Praetorius sice takové dudy viděl v Magdeburku a popsal je ve své knize Syntagma Musicum z r.1620, lze si však jen těžko představit lidového betlémáře, jak hledá poučení v tak odborné knize. Jistě to byly vzory daleko dostupnější, jako malby v sakrálních stavbách, ilustrace starých tisků, nebo i tištěné předlohy betlémů, které se začaly objevovat již na přelomu 18. a 19.století. Snad byli zdrojem inspirace i potulní dudáci z Itálie ale i odjinud, jejichž dudy betlémáři ztvárnili tak, jak si je zapamatovali.

Uvedené příklady betlémových figurek nejsou však zdaleka jediné, znázorňující dudy o dvou předničkách. Další podobné figurky jsou k vidění např.v muzeu Podkrkonoší v Nové Pace, v třebechovickém muzeu betlémů a především v rozsáhlé sbírce betlémů národopisného oddělení Národního muzea v Praze. Do jaké míry vycházel tehdejší tvůrce z vlastního pozorování skutečnosti nebo využil k práci početných tištěných předloh, není možné dnes již jednoznačně určit. I když tedy betlémářská tvorba nemá významnější faktografickou hodnotu stojí za povšimnutí, jak výrazným inspiračním prvkem pro ni dudy ve své době byly.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Od: Mgr. Bohumil Dušek | Přidáno: 9.11.2006

Jsem redaktorem časopisu Betlemář Spolku českých betlemářů a vzhledem k tematice bych tento článek rád zveřejnil. Je to možné?

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality