GAJDY.cz - „Řečeno písní“ – lidové písně ze Strání


Přeskočit na navigaci

„Řečeno písní“ – lidové písně ze Strání

Autor: Pavel Popelka | Vyšlo: 9.5.2005 | Rubrika: CD a knihy

Knihu „Řečeno písní“, kterou z osobních písňových sběrů a archivních pramenů sestavil, vlastními průvodními texty, fotografiemi a básněmi opatřil a k vydání připravil Pavel Popelka, vychází v těchto dnech v edici muzea J.A.Komenského v Uherském Brodě a ve spolupráci s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně.

Předkládané písně pocházejí ze zápisů, které autor realizoval po více než 30 let v důvěrně známém prostředí rodné obce při dennodenním setkávání s jejími obyvateli, obyčeji a písňovou kulturou.

Celkem 375 písní z jedné obce, melodicky i tematicky velmi rozmanitých, navíc převážně zaznamenaných v sedmdesátých letech minulého století, kdy je již až na vzácné výjimky tradování lidové písně v původním prostředí přerušeno, je jistě úkazem pozoruhodným. Nabízí se otázka: Co přispělo k tak bohatému písňovému bohatství obce Strání? Zajisté především okolnost, že moravsko – slovenská (uherská) hranice byla křižovatkou dramatických historických událostí a četných etnických procesů, jež sebou přinášely i písně či podněty k jejich vzniku a duchovní kulturu rovněž ovlivnil i způsob života i samotná geografická poloha obce Strání. Vklínění obce do kotliny mezi vrchy Bílých Karpat a hranici s Uhrami znamenalo jistou obchodní, hospodářskou a kulturní uzavřenost a působilo jako stabilizující i konzervační činitel, takže řada aspektů lidové kultury se zde udržela poněkud déle než v sousedních údolních obcí. Vedle lidové písně například i kroj, nářečí, svatební obyčeje a tanec Pod šable.

A co navíc, kromě osobitých písní, edice přináší? Ve snaze oslovit co nejširší vrstvu zájemců a rovněž i z potřeby přiblížit nejen písně, ale i zpěvní příležitosti, v nichž mohly zaznít, jsou jednotlivé tematické oddíly (Krajina, domov, práce … a píseň, Láska … a píseň, Vojna … a píseň, Svatba … a píseň, Život v rodině … a píseň, Muziky, tanec … a píseň, Fašank … a píseň, Humor, satira, erotika … a píseň, Advent, Vánoce … a píseň, Balady) uváděny poetickým vyprávěním o někdejších obrazech zdejšího pospolitého života. Samoúčelná není ani obrazová příloha, fotografie krajiny kolem Strání, neboť do obsahu, melodií a nálady písní se zajisté obtiskl i zdejší krajinný kolorit – daností konfigurované krajiny a s ní spojenou možností obživy i její žírnou a barevnou proměnou v průběhu ročních období.

Edici společně vydává Muzeum J.A.Komenského v Uherském Brodě a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky s vědomím, že bude jedním ze základních etnografických pramenů pro poznávání hudební paměti východní Moravy i bohatosti forem kultury evropské a že se stane rovněž zdrojem četných hudebních inspirací pro budoucnost.

Vydání: první
Počet stran: 446
Počet písní: 375
Cena: 550 Kč
Vydalo: Muzeum J.A.Komenského v Uherském Brodě

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality