GAJDY.cz - Ohlédnutí za výstavou „Aki dudás akar lenni“


Přeskočit na navigaci

Ohlédnutí za výstavou „Aki dudás akar lenni“

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 9.3.2005 | Rubrika: Gajdy a dudy

Ohlédnutí za výstavou „Aki dudás akar lenni“Koncem února skončila v etnografickém muzeu v Budapešti výstava dud z oblasti "podunajské" kotliny s názvem "Aki dudás akar lenni" (Kdybys chtěl být dudákem...). Nechal jsem se zlákat internetovou nabídkou a výstavu jsem vloni, koncem roku navštívil.

Už podle internetových stránek se dalo očekávat hodně zajímavého. Skutečnost však poněkud předstihla mé očekávání a to nejen v pozitivním směru. Velkoryse pojatá výstava nabídla ke zhlédnutí skutečně řadu unikátních nástrojů, o kterých jsem měl doposud jen velmi mlhavou představu. Byly zde vystaveny tří a vícehlasé dudy maďarské provenience a to se zvířecími i s antropomorfními hlavičkami, dudy z Moldávie, rumunského Banátu, některých oblastí Chorvatska a nechyběly ani čtyřhlasé dudy ze Slovenska. Většinou tedy nástroje, se kterými se u nás zrovna často nesetkáváme. Melodickou píšťalu těchto dud tvoří dva, tři i čtyři paralelní kanálky, každý se samostatným strojkem (piskorem). Jde tedy o nástroje dosti  Tótújfalu, župa Somogy, Maďarsko odlišné, například od dud používaných v Čechách. Návštěvník měl tak možnost získat rámcovou představu o svébytné a značně homogenní dudácké oblasti. A nejen to. Mohl se seznámit i s dudami současných maďarských výrobců. Jednalo se ve všech případech o nástroje dokonale řemeslně zvládnuté a svým pojetím navazující na tradici. Škoda jen, že bližší podrobnosti o všech vystavených nástrojích nebylo tak jednoduché získat. Podrobné popisky k jednotlivým exponátům byly určeny výhradně domorodcům a těm, kteří zvládli úskalí maďarského jazyka. Ani tištěný katalog nebo alespoň průvodce výstavou nebyl k mání. Přes víkend byla muzejní prodejna s propagačními materiály prostě zavřena. Mylně jsem se domníval, že katalog získám dodatečně prostřednictvím Dél-Alföld svých známých. Zkrátka není.

Dalším překvapením pro návštěvníky byl od pořadatelů způsob instalace některých nástrojů. Zasklené vitríny byly jen velmi úsporně až stydlivě osvětleny ojedinělými bodovkami, jinde byly zase exponáty umístěny na skleněné desce, která byla osvětlená ze spodu. Kdo chtěl vidět o něco víc, než pouhý obrys vystaveného předmětu měl prostě smůlu. Nelze dost dobře srovnávat stálou expozici s výstavou omezeného časového trvání, přesto jsem se jistému srovnávání neubránil. Nutně se mně vybavila stálá expozice hudebních nástrojů ve strážnickém zámku nebo expozice dud ve strakonickém Nagytótfalu, župa Baranya, Maďarsko muzeu. Dobře osvětlené exponáty s vícejazyčnými popiskami jsou tam naprostou samozřejmostí. Škoda, že pořadatelé jinak velmi zajímavé výstavy neuvedli na své webové stránky informaci doporučující vzít sebou soukromého tlumočníka (-nici) a výkonnou kapesní svítilnu.

Pavel Číp
V Zubří 6.3.2995

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Od: Roob | Přidáno: 1.11.2006

Článek je docela dobrý,ale tiží mě skutečnost že jsem se dostal na tuto stranku z duvodu meho staleho hledaní DUD za nižší cenu (podstatne nižší) než 30.000 Kč........ nevíte nekdo o necem??????


Robin.Dolezel@seznam.cz

díííííííík

Od: Luboš Štancl | Přidáno: 1.11.2006

Vzhledem k tomu, že neuvádíte typ dud, které zháníte, tak uvádím odkaz na dudy lidové (v základním provedení od cca 20tis Kč) - http://www.histnastroje.gajdy.cz/lidove.php a moldánky (v základním provedení od cca 22tis Kč) - http://www.histnastroje.gajdy.cz/historicke.php

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality