GAJDY.cz - Gajdošská muzika RukyNaDudy a Spol.


Přeskočit na navigaci

Gajdošská muzika RukyNaDudy a Spol.

Autor: Vlastimil Bjaček | Vyšlo: 13.2.2005 | Rubrika: Gajdoši a gajdošské muziky

Kraj, v němž působí naše gajdošská kapela, leží v severovýchodním koutu České republiky, v podhůří Moravskoslezských Beskyd, na rozhraní dvou historických území Moravy a Slezska. Pro jeho lidovou kulturu je charakteristické střetávání vlivů proudících od 14. století z již dříve osídlených nížin na severu a západě a nových prvků pronikajících od konce 15. stol. v důsledku kolonizace Západních Karpat etnicky smíšeným živlem valašských pastevců osídlujících hory a podhůří. Je to krajina nejčastěji přiřazovaná k etnografickému regionu (severního) Valašska či valašsko-lašského pomezí. Střet dvou etnografických regionů (Valašsko a Lašsko) se (mimo jiné) nejvýrazněji projevuje kontrastem valašského kroje a charakteristického lašského dialektu bez dlouhých samohlásek.

Gajdošská muzika Rukynadudy Dudy, v našich končinách nejčastěji označované jako gajdy, nejsou zdánlivě typickým nástrojem lidové hudby regionu. Proces vývoje sdružené lidové hudby tady vyústil v průběhu 19. stol. v sestavu tzv. "cimbálové muziky" - tj. housle, malý cimbál, basa a klarinet. V té době se už nás na gajdy dávno nehrálo a do dnešních dnů se nám také nedochoval jediný exemplář krajového typu dud. Naše gajdošská sestava proto užívá repliku dochovaného exempláře s dmýchacím měchem z jiného moravského regionu; obecně se tento typ gajd označuje jako "moravské gajdy" (odlišné od "gorolských gajd" nebo "českých dud"). Že se ale i u nás na gajdy hrálo víme poměrně bezpečně. Jednak z různých zmínek především ve vánočních písních a také v popisech horských salaší, ale hlavně díky listině z roku 1657, v níž majitel tehdejšího hukvaldského panství žádal "nejen o valašské hajduky, ale též o 8 osob obeznalých v hudbě na housle a dudy".

Tradice hry na tento nástroj u nás tedy definitivně zanikla a my se rozhodně nehodláme stavět do pozice pokračovatelů či obnovitelů (předek gajdoše Vlastíka Bjačka hrál na trumpetu, nikoli na gajdy!). Proto gajdy chápeme spíše jako možnost nového přístupu k interpretaci lidových písní, možnost hledání nových výrazových prostředků, neobvyklého zvuku a nevšedních (hudebních) zážitků. Základní sestavu - gajdy, šestidírková píšťala, viola a malý cimbál - tedy rádi propojujeme také s nástroji, jež se v lidovém prostředí našeho regionu zřejmě vyskytovaly, ale pravděpodobně se ke sdružené nástrojové hře neužívaly: např. valcha, grumla, nebozezy, zvonce, ořechy, různé typy píšťal aj. Nebojíme se ale sáhnout i k všelijakým nástrojovým experimentům, jako jsou nástroje zvláštního jména a ještě zvláštnějšího zvuku: třiskoč, zduřelý pytel nebo sklenicový cimbál a velmi rádi přizveme občas ke spolupráci také hráče na různé druhy bubnů například djembe. Stejně pestrá je pak i škála poloh našich produkcí: od produkce lidových písní v "dřevní" podobě, přes záchvěvy etnické hudby či world music, až k vyloženě komediální produkci (kupř. Prvý valašský striptýz).

Jinými slovy gajdy - tento prastarý nástroj - se nám stávají prostředkem ryze moderního přístupu k projevu lidové písně, kdy její interpretace přestává být cílem a stává se naopak východiskem. Možná to tak na prvý pohled nevypadá, ale děláme zkrátka moderní muziku!

Zajímavou zvláštností kapely Rukynadudy je její neustálá rozpínavost. Jsme totiž víc než kapela - jsme také SPOLEČENSTVÍMPRO SRANDU A POTĚCHU, což je v názvu kapely vyjádřeno oním "a Spol.". Z téhož důvodu neustále rozšiřujeme své řady, neboťkdykoli narazíme na někoho, kdo po jednom či druhém zatouží, nabídneme mu svou náruč. Přijímací procedura spočívá v zakoupení štamprle gořalky všem přítomným členům. Nábor nových členů probíhá tak rychle, že nestačíme sledovat momentální počet, pouze jej odhadujeme asi na 53. Níže (viz Obsazení) jsou tedy uvedeni pouze zakládající členové, kteří současně tvoří nejčastěji vídané jádro.

Důležité informace:
18.6.2005 byl přijat za nového člena kamarád Cyril Bureš, jehož jsme okamžitě po přijetí zvolili PREZIDENTEM KAPELYRUKYNADUDY A SPOL. za jeho zásluhy na poli srandy a potěchy. Téhož dne se novým členem a současně čelným představitelem našeho společenství stal i Jura Slaďoch Sysel Sladký, kterýbyl jmenován do funkce STROJVŮDCE NA TRATI DOMOV-KAŠÍKOV.

Obsazení:
Vlastimil Bjaček (velitel)- gajdy, zobcové flétny, zpěv
Marian Friedl (náčelník)- koncovky, píšťalky, zpěv
Lukáš Mrkva - zpěv, grumla, třiskoč
Honzik Glembek - malý cimbál, zduřelý pytel, grumle, koncovky
Petr Domčík - violový kontr
Jan Pustka - housle

Ruky na dudy hrály na srazu nezávislých profesionálů
Adresná tisková zpráva internetového portálu Na volné noze pro server Gajdy.cz
25. 5. 2007, Beskydy – Gajdošská kapela Ruky na dudy hrála o posledním květnovém víkendu početnému srazu nezávislých profesionálů na Bílém Kříži v Moravskoslezských Beskydech. Setkání pořádá každoročně internetový portál Na volné noze, jehož stránky www.navolnenoze.cz se zaměřují na podporu podnikání fyzických osob.
Na 40 účastníků z celé České republiky a Slovenska se sešlo, aby diskutovali o svých zkušenostech a navázali nové kontakty s profesionály z jiných oborů. Páteční večer zahájilo krátké představení všech účastníků a ochutnávka valtických vín, kterou vedl degustátor Milan Sedláček.
Následovala volná zábava při víně a živé muzice krojované gajdošské kapely RukyNaDudy a Spol.ve složení Marián Friedl (flétny), Vlasta Bjaček (gajdy), Jan Glembek (malý cimbál), Jan Pustka (housle), Petr Domčík (violový kontr) a Lukáš Mrkva (třiskadla). Jejich dokonale autentické podání místního dřevního folklóru doslova strhlo většinu přítomných k tanci či pokusům o prastaré nápěvy písní. Hudebníci se tak stali zcela samozřejmými průvodci celého večera, když poslední skladbu ze svého širokého repertoáru dohráli jako správní ogaři až za časných ranních hodin.
Pořadatel srazu a provozovatel portálu Na volné noze Robert Vlach hodnotí jejich vystoupení velice pozitivně: „Kluci z kapely Ruky na dudy zahráli fantasticky. Ty písně prakticky nikdo neznal, ale přesto si okamžitě všechny přítomné získali svým nasazením. Moc nás překvapili i tím, že vydrželi hrát až do rána a přitom byli čím dál tím lépe rozehraní. Jejich vystoupení bylo nezapomenutelné. Mohu je proto vřele doporučit všem pořadatelům společenských setkání, tahle kapela je prostě fenomenální.“

Kontakt na GM Rukynadudy:
Vlastimil Bjaček,
Bystré 1580,
744 01 Frenštát p/R
Tel: 605 576 199
E-mail: vlast.bjacek@worldonline.cz

MP3 ukázky:

  • Zbojnicke kusky - Studiové demo dřevní podoby produkce kapely RukyNaDudy aSpol. Velikost souboru: 6,7 MB
  • Na mu kušu - Koleda z CD "Koleda je na vánoce". Ukázka, jak vypadaly aktivity gajdoše Vlasti Bjačka ještě před vznikem jeho gajdošské kapely; zde hostem souboru Valašský Vojvoda. Velikost souboru: 1,3 MB
  • Bjačkovské gajdošské - Ukázka gajdošských písní z CD "Slunečko vychodí" aneb, jak vypadalo rané období gajdošské kapely Valašský Vojvoda, z níž se postupem let přetvořila současná kapela RukyNaDudy. Velikost souboru: 2,3 MB

Vánoční obchůzka 2005

Obchůzka vesnicí

Obchůzka vesnicí

A pak že nebylo veselo

A pak že nebylo veselo

U Ladi Holiše

U Ladi Holiše

Momentka

Momentka

Zátiší se psem

Zátiší se psem

Se zpěvem se jde hnedka veseleji

Se zpěvem se jde hnedka veseleji

Momentka

Momentka

V teple je nejlépe

V teple je nejlépe

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality