GAJDY.cz - Ohlédnutí za „Gajdovačkou” 2003


Přeskočit na navigaci

Ohlédnutí za „Gajdovačkou” 2003

Autor: Zdeněk Tofel | Vyšlo: 2.4.2004 | Rubrika: Gajdošská setkání

Chceme Vás upozornit na významný mezinárodní festival gajdošů, který už počtvrté nabídl zajímavý program ve slovenské příhraniční obci Oravská Poľhora. Místo velice kouzelné, uprostřed oravské přírody, bohaté nejenom na muzikantské tradice, ale i srdečné lidi. Tradice gajdování je v této oblasti příslovečná. Za všechny lidové hudebníky vzpomeňme excelentní gajdoše Jozefa Zboroně z Oravské Poľhory a Jána Fernezu ze sousední obce Sihelné. Oba si gajdy také dokázali vyrobit. Bohužel nejsou již mezi námi, ale gajdošské hnutí nejenom na Slovensku sledují z gajdošského gorolského nebe. Právě na počest Majstra Zboroně se dnešní Gajdovačka koná. Ale jsou zde i zdatní pokračovatelé - gajdoš Fero Skurčák, mladičký gajdoš a heligonkár Peter Matis a "jeho" dětská gorolská muzička Goluska z Oravské Poľhory nebo gajdoš Jožko Vnenčák ze Sihelného.

Fernézovci zo SihelnéhoJako vždy za tímto nádherným nápadem a náročnou realizací stojí pracovití a pilní lidé. Mezi ně bezesporu patří kulturní pracovník obce a zároveň ředitel Gajdovačky Ivan Matis, pak starosta Oravské Poľhory (má 3580 obyvatel) Jozef Pečarka a také šéf kultury v Dolnom Kubíně Mirko Žabenský. Určitě bychom mohli jmenovat řadu dalších. Nás na Moravě a ve Slezsku těší, že gajdošské hnutí, které jsme společně před pár léty spolurozvíjeli oslovilo širokou muzikantskou obec. Tradičně zde nechybí nejlepší slovenští gajdoši a pišťci, ale i sestavy z České republiky a z dalších evropských zemí. Dospělí i mladí - především hudebníci, ale občas i tanečníci.

Já osobně s velkým potěšením (a těšením se) zajíždím na Oravu několik let a mám zde již řadu přátel, o nichž vím, že svůj tvrdý život dokážou obohatit zpěvem, tancem nebo hrou na gajdy, housle, basičku a heligonku. Jste téměř v úžasu, zavítáte-li do rodiny sihelňanského hudce Laca Bjeljaka (mimochodem pracuje kouzelně se dřevem) a čtyři z jeho pěti dětí spontánně muzicírují - samozřejmě s tátou! Nebo syn Peter (hraje na heligonku, gajdy a zpívá) už jmenovaného Ivana Matise z Oravské Poľhory. Živě si vzpomínám na ty okamžiky, kdy jsme právě u Ivana doma, tři měsíce před první gajdovačkou (r. 2000) muzicírovali s malými chlapci, z nichž pak vznikla dětská muzika Goluska. Nikdo jsme přesně nevěděli, jak se hraje na zdejší basičku, jak vést harmonii, ale hrálo se. To bylo v červenci. A světe div se, v září r. 2000 Goluska všechny doslova omráčila svým vystoupením na Gajdovačce. Některé věci fungují na Oravě jaksi "samozřejmě". Nutno říci, že ONI tím obohacují nejenom sebe, ale zároveň nás, kdo zde přicházíme někdy nepoučeni a samozřejmě zvědavi.

Kulturní (rozuměj folklorní) život je zde velice bohatý. Vzpomeňme Folklorní slavnosti pod Babí horou v Sihelném, pak známé Podroháčské folklorní slavnosti v Zuberci… atd. Letos už popáté se všichni těšíme na Gajdovačku, která proběhne v Oravské Poľhoře 17.-19.9.2004. Vy, kdo jste tam ještě nebyli, neváhejte! V půvabné scenérii okolních hor, ve společnosti dobrých lidí můžete zavítat nejenom za programem Gajdovačky, ale i do blízkého Polska. A když se vám mečivý zvuk roztodivných nástrojů mírně přejí, doporučuji vyrazit do okolních voňavých lesů jednoduše "na hřiby" nebo vyšlapat na Babí horu (zdejší dominantu), kde je pod vrcholem zajímavý památník s muzeem P.O.Hviezdoslava. Pěší tury oblaží a občerství…Nenechte si také ujít návštěvu blízkého okresního města Námestova s Oravskou přehradou.

A kdyby jste se přece jenom do Oravské Poľhory nevydali zrovna letos, nabízíme vám ve svátečních dnech na vlnách Českého rozhlasu 2. stanice Praha hudební pořad Gajdovačka v Oravské Poľhoře - v pondělí 12.4.2004 v 10.30 hod. V půlhodinovém sestřihu uslyšíte to nejlepší, co jsme vloni v Poľhoře zaznamenali. Tedy ohlédnutí za čtvrtou Gajdovačkou už i s pozváním na tu letošní pátou v pořadí.

Příjemný poslech, ale i šťastnou cestu na Oravu Vám přeje hudební redaktor Českého rozhlasu Ostrava Zdeněk Tofel.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality