GAJDY.cz - Gajdoši z Kopanic


Přeskočit na navigaci

Gajdoši z Kopanic

Autor: Jiří Gabrhel | Vyšlo: 14.1.2004 | Rubrika: Gajdoši a gajdošské muziky

Moravské Kopanice - kraj na pomezí mezi Moravou a Slovenskem na úbočí Bílých Karpat. Život se tu s lidmi nikdy nemazlil. Půdu museli vyrvat divokým lesům, skromná políčka na úbočích hor bylo Gajdoš Mináříkmožné obdělávat zpravidla jen tvrdou dřinou, kopáním motykou - odtud název KOPANICE. Patří sem obce Starý Hrozenkov, Vápenice, Lopeník, Vyškovec a Žítková. V nich se zachoval stejný kroj a stejné nářečí. Bylo to zřejmě způsobeno příslušností ke stejné farnosti. Lidé se scházeli vždy v neděli v kostele, přestože tam museli dojít pěšky, někteří až 10 kilometrů. Ale oni byli zvyklí. Chodili pěšky na jarmarky do Bojkovic, to bylo nejblíže nebo do Uherského Brodu, ale také na Slovensko do Trenčína, do Nového Mesta. Kopanice jsou kraj, kde si gajdoši svou tradici uchovali nejdéle. Poslední známý kopaničárský gajdoš, o kterém jsou dochované prameny, byl Jan Holásek přezývaný Minárík. Jeho hrubé kopaničárské gajdy jsou uloženy v Muzeu J. A. Komenského v Uh. Brodě. Zemřel v roce 1903 - viz obrázek (L. Niederle: Moravské Slovensko, díl I., svazek II, 1922).

Jako Gajdoši z Kopanic rodinné trio obnovujeme tradici gajdošské muziky na Kopanicích. Do povědomí veřejnosti jsme se dostali v roce 1991, kdy o nás po vystoupení na Kopaničářských slavnostech ve St. Hrozenkově napsal Dr. Jilík článek, který otiskl Malovaný kraj. To nás bylo ještě pět (rodiče a 3 děti). Následovala další vystoupení např. v Buchlovicích, v Bratislavě na Gajdošském fašiangu v Malej Lehote. V této sestavě jsme naposledy vystupovali na MFF ve Strážnici v roce 1997.

Načas jsme se odmlčeli a znovu jsme začali pracovat před 2 lety v současném tříčlenném složení


- Bohumil Gabrhel (gajdy G, D, zpěv)
- Jiří Gabrhel (gajdy G, D, píšťalky, heligonka, zpěv)
- Lýdie Gabrhelová (zpěv)

Gajdoši z KopanicZúčastnili jsme se Gajdošského fašiangu v Malej Lehote, festivalu Gajdovačka v Oravskej Polhore a v polské Milovce, na MF lidových instrumentalistů v polském Žywcu, na Jízdě Králů ve Vlčnově a jinde. Každoročně se účastníme dožíňkového průvodu ve Starém Hrozenkově.

Svůj repertoár čerpáme většinou z vlastních sběrů, ale také ze sbírky našeho bývalého ředitele školy ve Starém Hrozenkově, rodáka z Kopanic, zakladatele souboru Kopaničár a prvního primáše Kopaničáru pana Josefa Kopunce, kterou nám osobně věnoval.

Nemalým problémem bylo zpočátku krojové vybavení.Většina krojů byla rozprodána a rozdána, případně byly pohřbeny se svými majiteli. Proto nezbylo než se naučit vyšít a ušít kroj. Gajdoši z Kopanic To zůstalo na mamince. První základy ji naučila její babička Irma Gabrhelová, o které se píše v mnoha pověstech a článcích z Kopanic, také jí věnoval jednu kapitolu Dr. Jilík ve své knize Rebelové proti všednosti. Ale oči babičce už nesloužily a tak se Lýdie vydala na Kopanice a začala sbírat staré výšivky a učit se podle nich. Za čas navštívila paní Julii Hodulíkovou na Vyškovci, velmi zručnou vyšívačku. Ta jí ukázala, co se ze vzorků těžko vyčetlo. Hlavně jak ušít sak. Krpce a čižmy ušil dědeček Jan Gabrhel, vyučený švec u mistra Máčka v Pitíně. Loni jsme spolu podle fotek zrekonstuovali kopaničárské papuče.

Kontakt na Gajdoše z Kopanic:
Bohumil Gabrhel
Starý Hrozenkov 239
Starý Hrozenkov
687 74
Tel: 602 510 106
E-mail: G.Lydia@seznam.cz

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality