GAJDY.cz - Cestopisy, místopisy a povahopisy Pavla Popelky


Přeskočit na navigaci

Cestopisy, místopisy a povahopisy Pavla Popelky

Autor: Pavel Popelka | Vyšlo: 12.10.2003 | Rubrika: CD a knihy

Po knihách s folklórní tématikou Týden co týden Josefa Holcmana a Rebelech proti všednosti autorské dvojice Jiří Jilík a Moarch "Miško" Eveno přichází velehradské nakladatelství OTTOBRE 12 v poměrně krátkém časovém sledu s již třetím titulem, který se úzce dotýká autentických projevů lidové kultury. V prestižní ediční řadě Genius loci vychází v těchto dnech kniha Pavla Popelky - Cestopisy, místopisy, povahopisy (Putování životem aneb Smrt se rozvičuje).

Etnograf, sběratel, autor folklórních pořadů, ředitel Muzea J. A. Komenského v Uh. Brodě, autor knihy Příběhy v písních vyzpívané, Lidové Balady z moravských Kopanic nebo zpěvníku Písně z Bystřice pod Lopeníkem, ale také hráč na gajdy a straňanský patriot Pavel Popelka (nar. 1949) charakterizuje své cestopisy, místopisy a povahopisy těmito slovy:

"Tato kniha je vyprávění o tom, co se může Moravákovi přihodit na cestách, polích, řekách, ve vzduchu, na vodě, na zemi i v podzemí, při folkloru a s kamarády, ať již cestuje letadlem, vlakem, autobusem, dodávkou, na voze, na kole, na raftu či pěšky, anebo když se jen tak sedí či všedně žije a též popis toho, co Moravák pije a jak někdy pracuje, organizuje, myslí, mluví, tančí, zpívá, vesluje a šlape."

Domnívám se, že to je asi nejvýstižnější charakteristika celkem 22 reportáží (velká část z nich byla již publikována v časopise pro kulturu a společenské dění ZVUK Zlínského kraje), které tvoří společně s černobílými ilustračními fotografiemi kompaktní knižní celek. Nejvíce příběhů se váže k autorovu cestování, ať už po Rusku (Pentla, Kaliningrad, křižník a jatelina či Ze Strání na Sibiř aneb Slivovice není nikdy dost), Španělsku (Krvavé bubny aragónské), Monaku (Hodina v Monte Carlu), Itálii (Vánoce s Trachulcem) nebo sousedním Slovensku (Hontianska paráda), v několika reportážích se hlavním tématem stává nejenom jeho rodná obec Strání (Fašank, hrbatý měsíc a opilá smrt, Fašančárovo masopustní úterý a "škaredá středa nebo Draní peří), ale i vlastní rodinná setkání (Nikdo nechtěl tančit, Jede, jede mašinka). Velmi dominantní (z mého pohledu) část knihy tvoří reportáže z Horňácka, ke kterému (a zejména ke svým horňáckým kamarádům) je Popelka doslova připoután silnou pupeční šňůrou, viz horňácké výpravy (Do Rakús, Zbylo nás pět, Víkend s agenturou AV nebo Na raftu).

Pavel Popelka je zkrátka (podle slov Josefa Holcmana ze záložky knihy) "straňanský patriot, srostlý s místem dětství i jeho lidmi, se zpěvností ptáků i jejich stromy, rád obléká kroj, který je tak jeho mladším bratrem, co rád cestuje. Dost dlouho podniká spanilé jízdy po vlastech československých i po Evropě, aby nám o tom mohl podat zprávu. Dává nám možnost chápat a možná i pochopit, proč lidé z dědin moravských, ale i měst evropských navlékají na sebe něco, co se běžně nenosí: masku nebo kroj. Dokáže naše i evropské obyčeje, obřady či zvyky zažívat ve dvojjediné roli, takže je může popisovat zevnitř, na základě autentického prožitku, aniž je u toho vědcem, filozofem nebo ředitelem; pokouší se tedy o něco, co v odborné literatuře není běžné."

Pavel Popelka: Cestopisy, místopisy, povahopisy (Putování životem aneb Smrt se rozcvičuje).
Vydalo nakladatelství OTTOBRE 12 Velehrad, edice Genius loci sv. 8, 245 stran.

Objednávky:

Muzeum J.A.Komenského
Přemysla Otakara II. č.36
688 12 Uherský Brod

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality