GAJDY.cz - Čtyřhlasé dechové dudy


Přeskočit na navigaci

Čtyřhlasé dechové dudy

Autor: Petr Číp | Vyšlo: 8.9.2003 | Rubrika: Gajdy a dudy

Dudy se samostatnou jednoplátkovou melodickou píšťalou a se třemi jednoplátkovými borduny ve společném tříkanálkovém vývodu představují typ, jehož nejstarší zatím známá vyobrazení pocházejí z počátku 16. století. Avšak teprve některé obrazy vlámských malířů 17. století zachycují malé tříbordunové dudy s hodnověrným realismem a tak, jak nástroj popsal a pod názvem "Dudey" vyobrazil M. Praetorius. Praetoriovo označení se nápadně podobá názvu "dudei'" či "dudeya", kterým označovali jeden druh dud hanoverští polabští Slované, jak dokazují záznamy zbytků jejich jazyka ze 17- a 18. století. Uvedené názvy jsou očividně blízké českému a polskému "dudy" a nevylučují, že Praetorius názvem "dudey" naznačil výskyt nástroje ve slovanském prostředí své doby.

V Čechách se dochovaly dva unikátní exempláře tříbordunových dud, pocházející pravděpodobně z 18. století. Ve sbírkách národopisného oddělení Národního muzea v Praze jsou evidovány tříbordunové dudy pod názvem "moldánky", v soběslavském muzeu se dochovaly podobné dudy . Oba nástroje mají melodické píšťaly se systémem dírek 6+1.

Při pokusném ozvučení pražských dud zazněla tónová řada al -a2 aiolské stupnice. Všechny tři borduny jsou dvoudílné, cylindricky vrtané, zdobené soustružením, cínovým vy1éváním a kostěnými manžetami, jsou zasazeny do společného tříkanálového vývodu (držáku) a při hře spočívaly na pravém před loktí hráče. Délka spojovacích čepů, umožňovala posouváním korigovat jejich ladění. Konce bordunů jsou opatřeny kostěnými manžetami s kotoučovitými nástavci, které zdobí a zároveň zpevňují konce dřevěných trubic. Ladění bordunů bylo patrně e-a-cl nebo e-a-el. Původně byly všechny píšťaly těchto dud opatřené idioglotními piskory z bezových trubiček. Původní vzduchový zásobník byl z hladké, patrně telecí kůže s vývody k melodické píšťale, k bordunům a k nafukovací trubici. Soustružená nafukovací trubice je opatřena na vnitřním konci zpětnou koženou záklopkou.

Soběslavské dudy mají melodickou píšťalu s vrtáním 5,5 mm, dolní okraj trubice je jen mírně zesílen a bez objímky. Piskor je z bezové trubičky. Píšťala má rozsah durové stupnice al - a2. Způsob soustružení a zdobení kostěnými manžetami prstenci a koncovými kotoučovitými nástavci je u všech bordunů obdobný, jen skladba prvků je přizpůsobena různým délkám. Dva kratší borduny jsou dvoudílné, nejdelší je třídílný. Původní ladění mohlo být patrně e-a-el nebo a-el-al. Vzduchový zásobník ze psí kůže, zbavené srsti, je opatřen vývodem pro melodickou píšťalu, společným tříkanálovým vývodem pro tři borduny a vývodem pro nafukovací trubici opatřenou zpětnou koženou klapkou.

Literární prameny dokládají výskyt tříbordunovych dud robustnějšího provedení i zvuku v Bělorusku ("mycjanka", "moccjanka") ojediněle i v Estonsku. V Polsku se vícebordunové dudy nazývaly "multanki" nebo "mulitanki"- Podobný nástroj připomíná J. H. Gallaš na Valašsku a na Podluží ještě na rozhraní 18. a 19. století, když uvádí: "Moldánky jsou dudy s čtyřmi píšťalemi". Dudák s tříbordunovými dudami je zobrazen na malovaném selském nábytku z konce 18. století v Horním Rakousku, což naznačuje možnost výskytu tohoto typu dud i v této oblasti. Lužickosrbské archívní prameny uvádějí, že tříbordunové dudy "Dreibrümmchen" byly druhem malých dud, které se uplatňovaly pouze u svatebního stolu ve společenství malých housliček. Srovnaní s dochovanými českými moldánkami dokazuje, že se skutečně jednalo o malý nástroj méně průrazného - spíše "komorního" zvuku, který byl vhodnější k doprovodu zpěvu než k tanci. Snad kladl větší požadavek na intonační a technickou zdatnost hráče a na jeho schopnost doprovázet zpěv svatebčanů, těšit je barvitostí a bohatstvím své hry i šíří repertoáru a vtipu.

Josef Režný
Sborník z II. Dudácké dílny, 1987 Strakonice

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality