GAJDY.cz - „Příběhy v písních vyzpívané” - lidové balady z Moravských Kopanic


Přeskočit na navigaci

„Příběhy v písních vyzpívané” - lidové balady z Moravských Kopanic

Autor: Pavel Popelka | Vyšlo: 2.7.2003 | Rubrika: CD a knihy

Lidové balady jako písňové, příběhové skladby přitahují pozornost jak odborné, tak laické veřejnosti již půldruhé století a zájem o ně v podstatě neutuchá. Zajisté je tomu tak pro jejich poetický charakter a pro hodnoty etické, které j sou i v dnešní době aktuální. Zobrazují totiž člověka v celém rozsahu jeho člověčenství: jako bytost nadmíru krutou, ale i milující, schopnou zločinu i velkých obětí. Základem balady je vždy příběh, ať už konstituovaný do rozměrné nadosobní epické polohy, či osobnější lyrické reflexe.

A většinou je to příběh výjimečný, ponejvíce tragický. Převážně jde o dramata milostná, ale objevují se i příběhy z rodinného života, dále tematika zbojnická, vojenská, sociální, popisují se události historické, přesněji řečeno lidské osudy na jejich pozadí a nechybějí ani látky s náboženskými obsahy a látky fantastické: Menší skupinu pak představují písně o zvířatech, která se chovají tak, jako by byla lidmi.

Balady se tradují ústně a navíc v písňové, tedy zpívané podobě, což nesporně umocňuje jejich dramatické vyznění. Vůbec lze říci, že balady svou poetikou náleží k vrcholům lidového básnictví, a to nejen zhudebněným textem, ale také poutavou osobitou kompozicí - někdy balady přitahují věcností a břitkostí podání, jindy zaujmou jemným náznakem, symbolikou, metaforou, alegorií.

Jejich dalšími rysy jsou nadčasovost a široký geografický výskyt. Řada balad překračuje nejen hranice lokální a regionální, ale i národní, zasahuje i do zemí neslovanských a má vpravdě celoevropské rozšíření. Zejména z tohoto úhlu byly doposud studovány.

Cílem této edice je naopak přeložit lidové balady z menšího území, ale zato v úplnosti jejich látek. Jde o to prezentovat pokud možno všechny podstatné varianty a osvětlit tak rozměrnost a variabilitu baladického repertoáru konkrétního regionu. Balada totiž všude tam, kde zakořenila, nabyla regionálního koloritu, a to nejen, z hlediska hudebního, ale částečně i v ohledu textovém. Člověk ji přizpůsoboval nejen svému jazyku, ale mnohdy do ní vnášel své osobní představy a měnil, často i dost výrazně, také jejich obsah a poetiku - o hudební stránce ani nemluvě. Zároveň chce tato práce poukázat na funkce balady a její místo v systému lidové kultury regionu, uveřejnit dosud nepublikované varianty balad a předložit tak čtenáři nevšední zpěvník a katalog typů balad regionu zpěvně neobyčejně bohatého.

Materiálově sbírka čerpá z obcí Strání, Březová, Starý Hrozenkov a přilehlých kopaničářských obcí Žítková, Vyškovec, Vápenice a Lopeník, z oblasti často pojmenovávané jako moravská Kopanice. V českém bádání a lidové baladě jde o první edici, která předkládá ucelený repertoár baladických látek z národopisného regionu. Uvedené písně, až na výjimky, nebyly dosud publikovány, více než polovina balad pochází z vlastních sběrů autora.

Jde o největší sbírku lidových balad u nás. Uvedené písně nebyly dosud publikovány. Balady jsou otištěny i s notami, kniha je přihlášena do soutěže o nejkrásnější českou knihu.

Kniha má plátěnou vazbu, je opatřena rejstříky a obsahuje 296 balad, s úvodem a edičními poznámkami celkem 241 stran formátu A4.

Cena za 1ks je 250,-Kč + balné a poštovné.

Objednávky:

Muzeum J.A.Komenského
Přemysla Otakara II. č.36
688 12 Uherský Brod

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality