GAJDY.cz - Renesanční vzdušnicové nástroje


Přeskočit na navigaci

Renesanční vzdušnicové nástroje

Autor: Petr Číp | Vyšlo: 28.9.2002 | Rubrika: Hudební nástroje

Jestliže před 15. stol. existovala hudba převážně vokální a hudebníci na nástroje pouze doprovázeli zpěv, po tomto období nabývala instrumentální hra stále většího významu. Existují doklady o stále vzrůstajícím zájmu o barvu, kontrast a souzvuk různých timbrů. Tato nová záliba měla dalekosáhlý vliv na stavbu hudebních nástrojů, jejichž rozmanitost dosáhla svého vrcholu na konci 16. století.

Toto veliké nástrojové bohatství je zachyceno nejen na mnohých uměleckých dílech, ale především v několika teoretických a odborných dobových dílech z nichž nejdůležitější je "Syntagma musicum" od Michaela Praetoria vydané r. 1620 v Lipsku. Je pozoruhodné, že oproti dobám před 16. Stol, kdy měly převahu nástroje strunné, století 16. se vyznačovalo nepřeberným množstvím nástrojů dechových, z nichž většinu tvoří nástroje dřevěné, a to jak nástroje hranové (flétny, rohy), tak nástroje strojkové.

Vzdušnicová  šalmaj Ve skupině nástrojů strojkových pak zaujímaly zvláštní místo nástroje vzdušnicové, u nichž se strojek při hře nedržel přímo v ústech, ale byl rozezvučován foukáním přes štěrbinu dřevěné vzdušnice. Doba Renesance neznala dynamiku v našem slova smyslu a proto jí nevadilo, že tyto nástroje měly omezené dynamické možnosti a ostrý, tvrdý tón. Nejhlasitějším zástupcem této skupiny je tzv. "vzdušnicová šalmaj", známější pod německým označením "Rauschpfeife".

Jedná se o relativně širokou kuželově vrtanou píšťalu umožňující přefuk přes oktávu. Šalmaje měly osm hmatových otvorů a nástroje nižších poloh byly opatřeny mosaznou klapkou pro malíček nižší ruky. Klapka bývala kryta fontanelou. Rozsah nástrojů byl 1 1/2 oktávy částečně chromaticky při použití křížových hmatů. Rauschpfeife se vyráběly v různých polohách (sopranino - bas) o čemž svědčí dochované exempláře např. v berlínském nebo pražském muzeu.

Velice frekventovaným vzdušnicovým nástrojem v období renesance byl "křivý roh" nebo-li krumhorn - nástroj úzkého, válcového vrtání s typicky zkřiveným, do půlkruhu ohnutým korpusem. Krumhorny se rovněž, jak bylo v té době obvyklé, vyráběly v celých rodinách tzn. od sopránové polohy až po nástroje velkobasové. Jelikož nástroje s válcovým vrtáním neumožňují přefuk do oktávy a jejich rozsah je omezen na počet hmatových otvorů, bývaly krumhorny osazeny jednou či dvěma mosaznými klapkami. Tyto nástroje vydávaly nepříliš silný, bzučivý tón a zřejmě proto ve většině evropských zemích zmizely v době baroka. Snad nejznámějším ikonografickým dokladem existence krumhornů a vzdušnicových šalmají je rytina H. Burgmaira znázorňující triumfální průvod císaře Maxmiliána I. z roku 1518.

Kornamusa   Michael Praetorius popisuje ještě jeden vzdušnicový nástroj: Kornamusu - rovný, cylindricky vrtaný nástroj, zvukem podobný krumhornům, ale s jemnějším, komornějším tónem. Ozvučník kornamusy je totiž krytý - zvuk vychází z malých otvorů po stranách korpusu nástroje. Kornamusy většinou nebývaly vybaveny klapkami a jejich rozsah byl tedy omezen na devět tónů. Bohužel se žádný tento nástroj nedochoval a obecně o něm existuje málo dobových dokladů.


Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Od: Adam Strnad | Přidáno: 16.2.2006

Dobrý den,
prosím Vás velmi sháním právě šalmaj, jestli někdo víte kde by se dala koupit nebo objednat budu Vám nesmírně vděčný

Od: Luboš Štancl | Přidáno: 17.2.2006

Uvedená fota nástrojů jsou z dílny Pavla Čípa, bližší informace najdete na adrese http://www.histnastroje.gajdy.cz

Od: Jiří žůrek | Přidáno: 27.4.2006

Já mám šalmaj renesančního typu, výrobce Moeck. Původní cena cca 12.000 Kč, prodal bych ji za cca 9.000 Kč. Jiří žůrek, 603 77 45 96

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality