GAJDY.cz - NS Pálava a zachování kultury Moravských Chorvatů na Mikulovsku


Přeskočit na navigaci

NS Pálava a zachování kultury Moravských Chorvatů na Mikulovsku

Autor: Zlatislava Krůzová | Vyšlo: 12.9.2002 | Rubrika: Představujeme

V roce 1993 byl ustanoven v Mikulově Národopisný spolek Pálava, registrovaný u MV ČR. Zastřešuje národopisné soubory: DNS - Palavěnečka, Palavěnka, Palavánek a Pálava - národopisný soubor dospělých. V roce 1998 založili bývalí členové Pálavy Sdružení přátel kultury Moravských Chorvatů. Všichni společně usilují o vytvoření nových národopisných tradic a posilování příslušnosti k Mikulovsku.

V souborech se shromažďuje materiál vypovídající o přenecené tradici, lidovém zvykosloví, o úrovni slovesné, taneční a hudební kultury přesídlenců i zaniklých etnik, o bohatosti krojového zastoupení v oblasti. Shromážděný materiál se pak stává základem pro hledání nové rázovité charakteristické folklorní tváře regionu. NS Pálava V ní se zrcedlí složitá minulost kraje, přetavená do životaschopné podoby, která je přijatelná pro současné obyvatelstvo 20.století.

V posledních 10 letech odvádí NS Pálava záslužnou práci v oblasti zachování lidového umění chorvatské menšiny, která přes 400 let žila na Mikulovsku - v Jevišovce, Novém Přerově a Dobrém Poli. Spolek dokončil s prof. Jelínkovou její výzkum tanců,písní, říkadel a her, a spolu s ní zrekonstruoval staré chorvatské vrtěné, skokak a husárský. Shromažďuje a zpracovává zvykoslovný, slovesný, písňový a taneční materiál tak, aby byl připraven nejen pro jevištní zpracování, ale sloužil jako cenný a významný dokument pro práci folklorních souborů i etnografických odborníků. Mnoho času věnují členové souborů obnově chorvatských krojů. Byly zhotoveny pro deset tanečních párů slavnostní chorvatské kroje, pro dětský soubor všední i slavnostní, pro seniory drnholecký kroj Chorvatů. Tato práce byla zúročena na 50. MFF 1995 ve Strážnici, kde byl souboru udělen titul "Laureát 50.MFF" za obnovu krojového bohatství moravských Chorvatů.

Byla navázána spolupráce se Sdružením občanů chorvatské národnosti v Olomouci a každoročně společně pořádají kulturní den v Jevišovce. Zdárně se rozvíjí i spolupráce s rakouskými Chorvaty ze souboru Kolo Slavuj a s panem Josefem Lawitschkou, chorvatským rodákem z Jevišovky, žijícím ve Vídni. Je jedním z hlavních organizátorů kulturních dnů v Jevišovce a stará se o publicitu všech akcí Chorvatů v Rakousku a je nadšeným příznivcem mikulovských folklorních souborů.

Všechna tato činnost je podporována regionálním muzeem v Mikulově a setkává se s pochopením a obdivem nejen u obyvatelstva chorvatského původu, ale i u etnografů. muzikologů a u všech, kteří mají rádi lidové umění - kroje, písně, tance i muziku - rozumějí mu.

Lidová kultura Moravských Chorvatů se tak stala stěžejním programem mikulovských souborů.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality