GAJDY.cz - Strakonice 2002


Přeskočit na navigaci

Strakonice 2002

Autor: Luboš Štancl | Vyšlo: 6.8.2002 | Rubrika: Gajdošská setkání

XV. Mezinárodní dudácký festival 22.-25. 8.2002

Logo festivaluLetos se mezinárodní dudácký festival koná již popatnácté. Při tomto malém jubileu snad přijde vhod alespoň krátké ohlédnutí v několika číslech. Do roku 1989 se devíti ročníků zúčastnilo 73 zahraničních souborů, v šesti porevulučních ročnících jich přibylo dalších 108. Téměř stejný byl i celkový počet tuzemských souborů. Dohromady bezmála 7.900 účinkujících se podílelo na 150 pódiových vystoupeních, která zhlédlo zhruba 155.000 diváků. Při festivalových průvodech a dalších akcích v městě přihlíželo dalších více než 100.000 občanů.

Strakonice jsou městem proslulým dudáckými pověstmi zvláště o dudákovi Švandovi, který snad ani nebyl pouhou smyšlenou postavou, ale skutečným dudákem, který se svou vynikající muzikantskou dovedností, udivující hbitostí prstů a bohatou znalostí písní stal v povědomí lidu opravdovou legendou. Také v širokém okolí města, na Prácheňsku a v Pošumaví se dochovaly doklady dávných dudáckých tradic i písňového a tanečního folkloru ovlivněného dudáckou muzikou. Z tohoto nesmírného inspiračního zdroje se roku 1949 zrodil ve Strakonicích Prácheňský soubor lidových písní a tanců se svou dudáckou muzikou a postupně začal z četných zahraničních zájezdů přivážet poznatky, zkušenosti a dojmy z různých mezinárodních festivalů. Poznenáhlu se rodila touha pokusit se o něco podobného také u nás. Nejprve se podařilo uskutečnit několik ročníků Jihočeských slavností písní a tanců, v jejich rámci roku 1955 setkání dudáků z jižních Čech a o rok později se už sjeli dudáci z různých koutů republiky. Po několikaletém přerušení těchto folklorních slavností se pak u příležitosti 600. výročí města roku 1967 podařilo ve Strakonicích uspořádat I. mezinárodní dudácký festival. Od těch časů uplynulo neuvěřitelných 35 let, během kterých se do "Dukákova"- jak se městu také říkávalo- na každý festivalový ročník sjížděli dudáci z různých zemí jednotlivě, v malých skupinách i ve velkých folklorních souborech.

Letos se mezinárodní dudácký festival koná již popatnácté. Při tomto malém jubileu snad přijde vhod alespoň krátké ohlédnutí v několika číslech. Do roku 1989 se devíti ročníků zúčastnilo 73 zahraničních souborů, v šesti porevulučních ročnících jich přibylo dalších 108. Téměř stejný byl i celkový počet tuzemských souborů. Dohromady bezmála 7.900 účinkujících se podílelo na 150 pódiových vystoupeních, která zhlédlo zhruba 155.000 diváků. Při festivalových průvodech a dalších akcích v městě přihlíželo dalších více než 100.000 občanů.

Svým rozsahem a kvalitou se mezinárodní dudácké festivaly ve Strakonicích řadí mezi nejvýznamnější svého druhu- od roku 1995 se statutem festivalu CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d´Arts traditionnels, Status B auprés de L´UNESCO) a od roku 1997 také se statutem mezinárodní organizace pro lidové umění IOV(Comité international des Atrs et Traditions populaires).

Programová nabídka XV. MDF- prvního ve třetím tisíciletí- je opět velmi bohatá, takže návštěvníci podle svých zájmů a nároků budou mít z čeho vybírat. Přejeme všem, aby načerpali mnoho krásných dojmů a zážitků, které je obohatí, potěší a zůstanou hezkou a trvalou vzpomínkou, připomínající, že příští již XVI. MDF se uskuteční na sklonku srpna 2004.

Na shledanou za dva roky!

Josef Režný

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality