GAJDY.cz - Jihotěšínské gajdy II.


Přeskočit na navigaci

Jihotěšínské gajdy II.

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 20.12.2007 | Rubrika: Gajdy a dudy

Uznávaným výrobcem jihotěšínských gajd je již několik desetiletí hrčavský „gajdek“ Vladislav Zogata. Je prvním Zogatou, který kromě instrumentálních a pěveckých dovedností disponuje také schopností postavit si svůj vlastní nástroj. To, že své práci opravdu rozumí, dokazuje také množství špičkových kusů, které se mu už během let podařilo vyrobit.

Vladek Zogata

Nástrojařské začátky Vladislava Zogaty spadají už do období jeho studií na gymnáziu v Novém Jíčíně, kdy si z částí starých gajd postavil svůj první instrument, na který pak hrál na svých prvních vystoupeních. Zde se však ještě jednalo o pouhou rekonstrukci, navíc vzhledem ke stáří a stavu použitých součástí ne zrovna kvalitní.

Postupem času začal Zogata uvažovat o výrobě zcela nového nástroje. Tuto myšlenku poprvé proměnil ve skutečnost na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. „Dostal jsem tehdy objednávku na výrobu gajd od nějakých lidí z Moravského Slovácka. Musel jsem si proto pořídit nějaké základní nástroje. Sehnal jsem si dlouhé vrtáky na vrtání basových trubic, malý, domácky vyrobený soustruh a začal jsem s prací. Největší problémy mi dělalo vytváření rohů a plechových částí gajd, protože tam bylo třeba nýtování, opracovávání a zaklepávání. Já jsem v té době neznal žádného odborníka, který by mi poradil, takže jsem se musel řídit spíše jakousi svou intuicí. Problémy nastaly také s laděním, protože jsem nevěděl, jak vrtat jednotlivé dírky na přední píšťale, takže jsem vyrobil i několik dílů, které pak byly nepoužitelné. Tyto chyby jsem časem eliminoval. Dále jsem zjistil, že jinde se plátkové ústrojí gajd vyrábí z mosazi a používají se do něj klarinetové plátky, což jsem také zkusil a osvědčilo se to, protože se nástroj při změně klimatických podmínek tolik nerozlaďoval. Takto vyrobené nástroje ale mají jinou barvu tónu, než gajdy s ústrojím dřevěným, které mají tón pěknější, čemuž já dávám přednost i přes problémy s laděním.“

Stavění gajd není pro Vladislava Zogatu, který tuto práci vykonává doslova „na koleně“, jen záležitostí náročnou technicky, ale i časově. Pro výrobu přední a bordunové píšťaly je totiž třeba mít přichystáno povrchově opracované a předem navrtané dřevo, které se před finálním zpracováním musí skladovat a sušit nejméně deset let. Pokud tuto dobu započítáme do délky výrobního procesu, tak vznik jednoho hudebního nástroje může trvat se všemi dalšími úkony až dvanáct let.

Přesto už Vladislav Zogata vytvořil v průběhu své nástrojařské praxe gajd poměrně dost. Jedny putovaly na Moravské Slovácko, další dostal třinecký sbormistr Václav Štývar, několik jich bylo zhotoveno pro zájemce z okolí Třince (např. pro některé tanečníky souboru Javorový nebo pro žáky uměleckých škol), dvoje pak byly prodány Pavlu Kužmovi, řediteli muzea v Čadci (v posledním případě se však jednalo o napodobeniny oravského typu, nikoli o gajdy jihotěšínské). Sám gajdoš si ze svých prací ponechal tři nástroje (laděné do C, Cis a D), které považuje za nejkvalitnější.

A jak to vypadá s výrobou gajd u Zogatů dnes? „V současné době je pořád zájemců o mou práci dost. Navíc mám vnuka. Nevím, jestli bude někdy hrát, jestli bude mít k naší muzice vztah, ale pokud ano, tak bych mu nástroj rád vyrobil a zanechal jako dědictví, až já už tady nebudu.“

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality