GAJDY.cz - Jihotěšínské gajdy I.


Přeskočit na navigaci

Jihotěšínské gajdy I.

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 13.12.2007 | Rubrika: Gajdy a dudy

Na slezském území České republiky se nejdéle udržela tradice gajdošské muziky na Hrčavě. Instrumenty používané zdejšími hudebníky nazýváme jihotěšínskými gajdami. K nejstarším nástrojům tohoto druhu náleží zčásti dochované gajdy, na které kdysi hrával Pavel Zogata a jeho předkové. Ty dnes vlastní Pavlův syn Jindřich.

Mezi hlavní součásti jihotěšínských gajd patří melodická píšťala s rohem a plátkovým ústrojím, hlava, měch, dmychací měch a bordunová píšťala s rohem a plátkovým ústrojím.

Jihotěšínské gajdy

Žebrovitě soustružená melodická píšťala z tisového dřeva je u tohoto typu nástroje opatřena pouze šesti dírkami na přední straně, zadní palcová dírka zde chybí. Žebra a oba konce píšťaly jsou zdobeny vylévaným cínem. Na spodním čepu je připevněna mosazná manžeta, ke které je přibit kravský roh zakončený roztrubem z měděného plechu. V nejužším místě rohu je pak ladicí otvor, jehož průměr se upravuje včelím voskem, čímž se nástroj ladí. Gajdy Pavla Zogaty byly laděny do E s tónovou řadou h, e1, fis1, gis1 a o necelý půltón zvýšené a1, h1, cis2.

Melodická píšťala je v horní části napojena na měch tzv. hlavou. Původně to bývala skutečná vycpaná kozí hlava, ale dnes je nahrazena hlavicí z tisového dřeva ve tvaru komolého kužele.

Jihotěšínské gajdy

Velká bordunová píšťala, tzv. huk, se většinou skládá ze čtyř okrasně vyřezávaných a kováním a vylévaným cínem zdobených částí. V místě ohybu v horní části trubice je opět řezbářskou prací naznačena hlava kozy. K huku je stejně jako k melodické píšťale měděnou manžetou připevněn roh s měděným roztrubem opatřeným navíc víčkem. Při hře na nástroj zní tato velká píšťala vzhledem k melodické stále tónikou ve velké oktávě.

Jihotěšínské gajdy

Další součástí gajd je měch, jenž slouží jako vzduchový zásobník. Bývá vyroben z kozí nebo ovčí kůže obrácené srstí dovnitř. Měch má tři vývody, které jej spojují s melodickou píšťalou, hukem a dmychacím měchem.

Dmychací měch je vyztužen dvěma deskami hruškovitého tvaru. Součástí spodní desky je držadlo, které si gajdoš zasouvá za opasek, a čtvercový otvor k nasávání vzduchu se zpětnou koženou záklopkou a na horní desce je přišroubován kovový hák, jenž se zasunuje za řemínek připevněný na pravé paži hudebníka. Se vzduchovým zásobníkem je dmychací měch spjat zvláštní spojovací částí, na jejímž konci je uvnitř připevněna zpětná kožená záklopka zabraňující úniku vzduchu.

Princip hry na gajdy je následující. Dmychací měch načerpává vzduch do zásobníku (měchu) a ten jej zase vhání současně do přední melodické a zadní bordunové píšťaly, přičemž tlak vzduchu musí být rovnoměrný. Ovládnutí hry na tento nástroj není vůbec jednoduché, zejména vzhledem ke složité koordinaci pohybů hráče. Hudebník totiž musí prsty hrát na přední píšťale melodii a zároveň nezávisle na této činnosti ovládat oba měchy a udržovat stálý tlak.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Od: Jan Kašpařík | Přidáno: 13.12.2007

Dotaz autorovi:

Co to znamená, že bylo a1 o necelý půltón zvýšené - byla dostupná přednička falešná, nebo nebo byl čtvrtý stupeň laděn jako 11. harmonický (snad pro souhru s koncovkou, nebo její nápodobu)?? Bylo by to zcela neobvyklé, ale vysvětlitelné. (Prokázat to z jednoho nástroje by ale nebylo možné.)

Jak vypadala původní "vycpaná kozí hlava" - byla by téměř tak velká jako gajdy samy?

Zdravím - Jan Kašpařík

Od: Jiří Zogata | Přidáno: 15.12.2007

K nástroji:

Ladění gajd Pavla Zogaty se uvádí v E, ale prakticky bylo o půltón a více nižší, vhodnější pro zpěv.

Čtvrtý stupeň byl zcela jistě nízko, další stupně byly také "různě" a je zajímavý fakt, že takto "rozjeté" uměly bezvadně potěšit a pobavit.

Ze vzpomínek - Jiří Zogata

Od: Jan Kašpařík | Přidáno: 25.12.2007

Vzsvětlení Jiřího Zogaty odpovídá - požadavky na ladění nebývaly až tak přísné. Jen, aby nedošlo k nedorozumění, čtvrtý tón stupnice bývá na dochovaných píšťalách (nejen dudáckých)častěji nízko - proč, vysvětlím v článečku, který bezprostřednš dodám.

Jan Kašpařík

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality