GAJDY.cz - Gajdošský rod Zogatů - Vladislav Zogata V.


Přeskočit na navigaci

Gajdošský rod Zogatů - Vladislav Zogata V.

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 6.9.2007 | Rubrika: Gajdošská historie

K široké paletě aktivit, kterým se Vladislav Zogata věnoval již od mládí, můžeme přičíst také jeho nahrávací činnost. Nejinak je tomu v devadesátých letech a na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století, kdy se značně rozšiřuje množství zvukových nahrávek, na kterých figuruje zvuk Zogatových gajd. V tomto období však již nejde o snímky pořizované ostravskými redaktory za účelem rozšiřování rozhlasového archivu, i když na počátku desetiletí jich ještě několik vzniklo, ale zejména o nahrávky vytvořené pro popularizační účely.

Gajdošskou muziku Vladka Zogaty si tak dnes můžeme poslechnout již na několika kompaktních discích (dále CD). Patří mezi ně první CD cimbálové muziky Javorový natočené v roce 1994 v Českém rozhlase Ostrava a režírované Janem Rokytou, CD „Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska“ natočené redaktorem ostravského rozhlasu Zdeňkem Toflem roku 1998 (na něm dominuje Zogatova skupina mezi dalšími sedmi gajdošskými sestavami z jiných regionů), druhé CD Javorového z roku 2000, tentokrát režírované v ostravském studiu Františkem Mixou a shrnující repertoár souboru z vánočních večerů u cimbálu, a konečně pracovní CD „Gajdoš, milý gajdoš“ natočené v roce 2002 u příležitosti realizování stejnojmenného pořadu Zdeňka Tofla na 57. ročníku mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Z této řady snímků svým charakterem vybočuje CD „Sedm divů Slezska“ nahrané v roce 2001 na objednávku Třineckých železáren. Zde hraje Gajdošská muzika Vladka Zogaty jedinou skladbu, která je však hudebně i textově autorským počinem Aleše Adamíka, nejedná se tedy o tradiční hrčavský folklor.

Z počtu vyjmenovaných folklorních festivalů, na kterých v posledních letech vystupovala Zogatova muzika, i z množství hudebních nosičů, na kterých ji můžeme slyšet, můžeme usoudit, že zájem o tuto archaickou hudbu je mezi lidmi inklinujícími k lidové kultuře stále značný. V současnosti se mezi folkloristy dokonce hovoří o jakési „renesanci gajd“. Je zřejmé, že hrčavské gajdování přežilo do jedenadvacátého století a snad hned tak nezanikne.

Naději by mohl v tomto směru představovat syn Vladislava Zogaty Jiří, hudebník a pedagog (narodil se roku 1960). Ten stojí v hierarchii gajdošského rodu nejvýše, co se týče hudebního vzdělání. Vystudoval hru na housle na konzervatoři v Ostravě a poté působil v armádním uměleckém souboru v Bratislavě. Tam také započal svou pedagogickou praxi a oženil se. Po několikaletém pobytu v hlavním městě Slovenska se však vrátil na Jablunkovsko, kde dodnes působí jako učitel na základních uměleckých školách.

O Jiřím Zogatovi a jeho vztahu ke gajdošské muzice jsme se mnohé dozvěděli z rozhovorů s jeho otcem: „Jura s námi hrával už jako student konzervatoře, a to ještě i se svým dědečkem. Dokonce spolu při nějakých příležitostech i natáčeli v ostravském rozhlase. To se z jeho strany týkalo samozřejmě hry na housle. Co se týče hraní na gajdy, tomu se začal věnovat až později, až v Jablunkově po návratu z Bratislavy. Ke gajdám měl Jura blízký vztah. Naučil se na ně hrát sám, stejně jako já i naši předkové. No a v dnešní době má na základní umělecké škole dokonce dva žáky, které na tento nástroj učí hrát.“

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality