GAJDY.cz - CM Friš - Ej, ani som nemysleu


Přeskočit na navigaci

CM Friš - Ej, ani som nemysleu

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 9.7.2007 | Rubrika: CD a knihy

FrišCimbálová muzika Friš z Ostravy vydala své v pořadí druhé album s názvem Ej, ani som nemysleu. Jan Rokyta st. napsal na toto CD recenzi, kterou nalezneme také v originálním bukletu CD. Jelikož ta shrnuje všechny podstatné informace o albu, jakož i o současném složení muziky, uveřejňujeme ji také zde:

Vzpomínka prvá: Leoš Janáček a jeho poznámka o "tónovém vzteku hudců"; výrok velmi emotivní - ale už začátek našeho kompaktu vyznívá právě v tomto duchu. Všechno tu srší touhou po rychlosti, instrumentální dovednosti, po virtuosní perfekci rytmů, po barevnosti faktury, všechno je navýsost odpichové a uhánějící do dálek…

Vzpomínka druhá: V letech po druhé světové válce se naší folklorní tradice ujali studenti-vysokoškoláci, pocházející z dědin a regionů se silným a životným odkazem lidové kultury.

Identicky tvoří obsazení muziky FRIŠ většinou právě absolventi vysokých škol a ti, které absolutorium teprve čeká - studenti. Něco je ovšem přece jenom jinak - naši dnešní muzikanti pocházejí ve směs zMoravy a Slezska, na kompaktním disku prakticky nenajdeme moravskou či slezskou píseň; snad by se sem daly započíst tři milostné písně z moravskoslovenských Kopanic v č. 13.

Tam, kde se dřív hudebně zpracovávaly hudební a folklorně stylové podněty Z DOMOVA, nastupuje dnes realisace těchto podnětů ZE SVĚTA; je to jev naprosto obecný, v hudebním světě má dnes už svůj (ne zcela přesný) název "world music"…

Původní význam označení FRIŠ je "čerstvý, svěží"; dnes se jím často označuje rychlá část tanečního čardáše. Ostatně - v čardášovém rytmu probíhá na našem CD prakticky polovina všech titulů. Některé znich pocházejí z přepisů nahrávek rumunských a romských kapel, je tu ale znát i práce s tištěnými sbírkami. Mám na mysli mezi jinými písně z Rejdové ve slovenském Gemeru (zápisy Slovenské akademie věd z let 1949-1954) či rumunské tance Hora z Muntenie a Hategana z okolí Sibiu, zaznamenané v terénu rovněž v padesátých letech minulého století.

Dramaturgickou linii kompaktu tvoří vesměs muzika, která se muzikantům líbí, která vzbuzuje chuť zahrát si ji, má přitažlivé rytmy a dá se bohatě - ba až přebohatě - harmonisovat; tu a tam má i nádech jisté exotiky. Z projevu muziky cítíme už zmíněný odpich, dobré fyzické i nástrojové disposice, výdrž, ba jistou neúnavnost nabytou určitě také během promuzicírovaných nocí v době strážnického folklorního festivalu, jichž jsem byl mnohdy svědkem…

Celý projekt klade důraz spíše na parametry ryze HUDEBNÍ, než např. na odlišování folklorních specifik jednotlivých regionů; znám to důvěrně - je to průvodní znak mládí - jak fyzického, tak i muzikantského.

Prakticky s polovinou muziky jsem se před několika lety setkával na Ostravské universitě v předmětu "Lidová píseň". Patřili k nejlepším posluchačům, už tam v nich rostl zájem o muzicírování a zpívání "podle svého". Primáš Petr KUŘIL a cimbalista Martin GELNAR pocházejí z výrazně hudebních rodin, maminka klarinetisty Marka SMETKY byla před lety zpěvačkou strážnické muziky Slávka VOLAVÉHO; zpěvačka Monika GELNAROVÁ pochází z folklorně výrazné dědiny Bánov na Uherskobrodsku, další jsou z česko-slovenských rodin. Výraznou pěveckou i muzikantskou osobností slibuje být mladý Martin KAJZAR.

Instrumentální i pěvecké výkony jsou na velmi pěkné úrovni, sbor muzikantů je znělý (tu a tam se jeho faktura vymyká stylu slovenských vícehlasých projevů a přiklání se k folkové praxi), čistý a barevný. Do budoucna se zákonitě usadí i četnost harmonických změn na jednotku času; FRIŠ má osobitý hutný a kompaktní zvuk, všechno tu působí řirozeně.

FRIŠ teď čeká to nejtěžší - co nejdéle se udržet na špičkové úrovni, které právě dosahují; neměli by polevit v ničem, snad někdy v rychlosti; mají před sebou realisaci projektů už promyšlenějších, tematicky, regionálně či ryze muzikantsky inspirovaných, ale to už napovídám: "nejhlasitější cimbalista kapely", jak o Martinu Gelnarovi čtu v jednom z průvodních materiálů, si spolu s kolegy-upravovateli jistě poradí kudy jít, co a jak po cestě dělat a kam dojít.

Folklorní dění je přeširoká a pěkně hluboká řeka; do svého ochotně pojme všechno, co se právě vytváří; během jejího toku se třídí její obsah - řada věcí spadne na dno na prvé mělčině či v prvé zákrutě, řada popluje hodně, hodně daleko, to nejlepší se pak vleje do moře věčných a trvalých hodnot.

Rád přeji kapele, aby její kumšt patřil k těm, kdo toho našeho moře dosáhnou…

Příjemný poslech a pěkné zážitky přeje

Jan Rokyta

Celkový čas: 56:56
Vydal: vlastním nákladem
Hudební režie: František Mixa
Cimbálová muzika Friš: primáš Petr Kuřil
Další informace a prodej: www.cmfris.com

MP3 ukázky:

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality