GAJDY.cz - Setkání gajdošů v Uherském Brodě – 2.6. 2007 - I.


Přeskočit na navigaci

Setkání gajdošů v Uherském Brodě – 2.6. 2007 - I.

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 19.6.2007 | Rubrika: Gajdošská setkání

Zpráva o valné hromadě Moravského spolku gajdošského a o následné, mimořádně vydařené gajdošské akci

Vše začalo docela nenápadně a jako již mnohokrát, v hospodě u piva. Bylo to někdy na podzim, v Brně, před zahájením výstavy o dudách a dudácích z Poznaně. Spolu s Pavlem Popelkou a Láďou Kováříkem jsme si v hospodě naproti Zemskému muzeu krátili čas mezi vernisáží a večením vystoupením, jehož jsme měli být ozdobou a s jistou dávkou nostalgie jsme při tom vzpoměli výstavu „Dudy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“. Konala se v květnu roku 1997 v muzeu J.A.Komenského v Uherském Brodě, jenže od té doby se tam dudáckého nic nedělo, lehce jsme si dloubli do přítomného pana ředitele, doktora Popelky. „Nedělo, ale mohlo by", opáčil na to direktor a u toho zůstalo. Vlastně nejen u toho.

Začátkem letošního roku jsme si náš rozhovor připoměli a po jistých počátečních nesnázích s nalezením vhodného termínu se začalo s přípravou, která vyústila do formulace výzvy, zveřejněné na těchto webových stránkách. Výzva se neminula účinkem a tak se první červnovou sobotu, již brzy po poledni, začali do Uherského Brodu sjíždět první účastníci setkání. Přijetí v muzeu bylo veklorysé – uzené maso, tlačenka, domácí škvarky, zkrátka vše, jak bylo hostitelskou institucí deklarováno. O víno se postarali sponzoři, takže k počáteční spokojenosti naprosto nic nescházelo a mohlo se neprodleně přistoupit k prvnímu a nejdůležitějšímu bodu programu – k zasedání valné hromady Moravského spolku gajdošského.

Mohlo, leč se nepřistoupilo. Mnozí moravští, tedy domácí gajdoši, zaneprázdněni všelikými naléhavými povinnostmi, se dostavili až takřka na poslední chvíli, což způsobilo, že oficiální uvítací řeč pana ředitele hostitelského muzea zazněla až v pozdním odpoledni. Nicméně hned vzápětí nato se ujal slova představený spolku, Bohuš Gabrhel aby uvítal slovutné a zasloužilé členy spolku, jakožto i představitele partnerských organizací regionálních i zahraničních. Na prvním místě musím zmínit partnerskou organizaci PRDUS (pro neobeznámené upřesňuji – PRažské Dudácké Sdružení) v čele s jejich presidentem a vicepresidentem Vladimírem Kováříkem a Jaroslavem Pečeným.. Jak se dále dočtete, máme se od této organizace ještě hodně co učit. Dále naše setkání poctili svou návštěvou „ cechmajstri a tovaryši Gajdošského cechu slovenského“, jmenovitě Juraj Dufek, Luboš Tatarka, Tomáš Daloš a jeho otec Drahomír Daloš, který současně zastává funkci honorárního konzula našeho spolku pro Slovensko. S potěšením bylo taky konstatováno, že zájem o gajdošské dění na Moravě pronikl i k našim jižním sousedům. Stalo se tak díky neúnavné osvětové práci našeho člena spolku, Rudolfa Klapky, žijícího v Rakousku. Proto mohl náš pan představený uvítat mezi námi i dudáky z Vídně, jimiž byli Heidi Gisser a Karl Schnitzer, a ze Salzburku Helgu Vereno se synem Michaelem.

Po tomto uvítacím ceremoniálu, často přerušovaném cinkáním pohárků, přikročil neprodleně k bilancování dosavadní spolkové činnosti a stavu hospodaření. Zpráva to byla sice krátká, leč naprosto vyčerpávající. Z ní si dovolím ve zkrácené formě citovat: „Bilance hospodaření je naprosto vyrovnaná. Namátkovou kontrolou bylo zjištěno, že členské příspěvky jsou průběžně odváděny, leč vzhledem k naprosté absenci spolkových skladovacích prostor, jsou stejně průběžně a neodkladně konzumovány, čímž odpadá potřeba evidence, což činí stav zásob naprosto průhledným. Spolková činnosti za období od poslední valné hromady se i nadále důsledně řídila osvědčenou zásadou – kdo nic nedělá, nic nezkazí. Odpadá tím jednak potřeba hodnocení a jednak nutnost reagovat na kritické připomínky, kdyby se náhodou něco nepovedlo. Najdou se sice členové spolku, kteří tyto osvědčené metody práce soustavně porušují nějakými aktivitami, jsme však spolek natolik tolerantní, že jim to hodláme v únosných mezích trpět.Jednou z takových aktivit je příprava sborníku moravských písniček, které se dají hrát na gajdy. Členstvem spolku bylo shledáno, že se jedná o záležitost pro všechny gajdoše docela prospěšnou a užitečnou, pročež bude tolerována, či dokonce podporována. Proto využívám této mimořádné příležitosti a kladu na srdce všem přítomným gajdošům, aby kdo může a umí, přispěl do sborníku nějakou písničkou ze svého regionu, kterou by v něm rád viděl, nebo aby alespoň v práci na přípravě sborníku nepřekážel.“

Po této vyčerpávající zprávě dostal slovo president PRDUSu, Láďa Kovářík. Ten nejdříve pozdravil všechny přítomné, popřál valné hromadě úspěšné rokování a pak na znamení dobrých, až bratrských vztahů předal za dlouholeté přátelství, spolupráci a zásluhy o dudáckou muziku několika moravským a slovenským gajdošům „Řád nadmutého pytle“ s chodskou stuhou. Z tohoto přátelského gesta, kterého si všichni ocenění nesmírně považují, je vidět, s jakou důsledností a vážností je spolková činnost v jejich organizaci brána. Nechť je nám to příkladem a zdrojem poučení.

Závěr rokování oživilo vzpomínání dvou významných členů spolku - Jury Holáska a Jožky Kratochvíla na své gajdošské začátky, které se kupodivu vzájemně prolínaly. Škoda. že slibně se vyvíjející rozprava musela být předčasně ukončena, neboť se čas nachýlil a bylo nutno začít s přípravou večerního veřejného vystoupení. Ještě si stačil každý účinkující vytáhnout z klobouku pořadové číslo a již se celá sešlost odebrala do átria muzea, kde se mělo odehrávat to pravé gajdošské klání..

Bohužel, počasí poněkud narušilo dobře míněné režijní záměry. Po čtvrtém vystupujícím v pořadí musel být program přerušen a všichni přítomní, včetně zvukové techniky přemístěn do zrcadlového sálu zdejšího muzea. Zde, v nadmíru důstojném a reprezentativním prostředí pokračoval program dál. Prostor u mikrofonu dostal každý, kdo měl chuť něco zahrát. Že nás nebylo zrovna málo dokazuje následná fotodokumentace. Závěrečnou tečkou za oficielním programem byl křest nové knížky ředitele muzea PhDr. Pavla Popelky – Cestopády, k němuž obstarala hudební doprovod cimbalistka Zuzana Lapčíková.

Není účelem této zprávy hodnotit či jinak recenzovat jednotlivá vystoupení. Vždyť jsme si hráli především sami pro sebe a pro své potěšení. Kdo měl zájem, mohl přijít. Udělal by si sám obrázek o technické zdatnosti jednotlivých gajdošů i skupin, o odlišnostech v pojetí hry na gajdy, o různých způsobech instrumentace a dalších zajímavostech souvisejících s tímto starobylým nástrojem. Už to, že zde zazněly písničky od Nitry až po Salzburg je nadmíru zajímavá skutečnost, svědčící o mnohém. Neméně zajímavá a v našich končinách zatím nevídaná je i ta okolnost, že jsme se my dudáci a gajdoši sešli sami, bez finanční podpory oficielních institucí, jen tak, z vlastní vůle a potřeby. O to víc si ceníme skutečnosti, že vedení i pracovníci muzea J.A.Komenského našli pro tuto akci pochopení a umožnili tak její uskutečnění. Nezbývá než doufat, že setkání gajdošů v Uherském Brodě nebylo nadlouho tím posledním.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality