GAJDY.cz - Obřadní vyhánění ovcí – Košařiska u Jablunkova


Přeskočit na navigaci

Obřadní vyhánění ovcí – Košařiska u Jablunkova

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 11.6.2007 | Rubrika: Gajdošská setkání

Kdo si tuto akci nenechal vloni ujít, většinou neodolal a přišel se letos podívat znovu. Učinil jsem totéž a udělal jsem dobře. Zklamán jsem rozhodně nebyl, spíš překvapen a do jisté míry i vyveden z míry snad dvojnásobným počtem návštěvníků oproti minulému roku. Nebyl jsem ovšem sám, koho neobvyklý zájem zaskočil. Nečekaným zájmem byli zjevně zaskočeni i prodejci občerstvení. Po ovčím sýru a jehněčích specialitách se jen zaprášilo a tak již v půli odpoledne zely stánky prázdnotou. Byl to ovšem jediný a vlastně nepříliš podstatný šrám na bezprostředním půvabu celého odpoledne. Tradiční obyčeje související s jarním výhonem ovcí na pastvu tentokrát doprovázely gajdošské muziky hned z několika regionů a informace o nich budou čtenáře těchto specializovaných stránek patrně zajímat především. Na prvním místě musím jmenovat vynikající gajdošskou muziku bratří Byrtků z nedalekého Polska, kteří svým vystoupením vždy obohatí program o takřka autentické ukázky tradiční gorolské muziky. Je velmi potěšitelné, že gajdoš Edvard Byrtek našel následovníka v Przemyslawu Ficekovi z Jelešni. O tom, že to s gajdováním myslí doopravdy, nenechal svým vystoupením nikoho na pochybách. Rovněž Jan Kaczmarzyk spolu s gorolskou kapelou Zbyška Walacha ukázali, že tradiční lidovou muziku mají jak se patří pod kůží.

Gorolskou oblast Slovenska zastupovali hned tři hráči na gajdy, Peter Matis, Fero Skurčák a jeho malá dcerka, coby začínající gajdoška - všichni z Oravské Polhory. Kdo trochu sledujete dění na gajdošské scéně u našich slovenských sousedů, jistě vám tato jména nejsou neznámá. Oravská Polhora je mezi příznivci gajdošské muziky známá svojí podzimní Gajdovačkou, jejíž atmosféra je prostě neopakovatelná. A právě jeden z neúnavných pořadatelů Gajdovačky – Ivan Matis, má velkou zásluhu na tom, že tradice gajdošské hry na Oravě úmrtím známého oravského gajdoše Josefa Zboroně nezanikla. Obětavě se stará o soubor „Goluska“, ve kterém na gajdy hraje jeho syn Peter. Fero Skurčák zase dbá na to, aby noví zájemci o gajdování měli na co hrát.

Pozvání do Košařisk přijali i “Gajdoši z Kopanic“ - Bohumil a Jiří Gabrhelovi gajdy, Lidka Gabrhelová zpěv. Spolu s rodinnou kapelou Škubalových ze Zlína zahráli a zazpívali komponované pásmo kopaničářských písniček, se kterým zabodovali i na minulém mezinárodním dudáckém festivalu ve Strakonicích.

Z Břeclavi přijel jen tak na zvědy gajdoš Jan Huňař, ale když ho moderátor pořadu Otmar Kantor pozval na pódium, s chutí zahrál za houslového doprovodu svého asi dvanáctiletého syna několik podlužáckých písniček. Bezprostřední Otmarův režijní nápad se setkal s živým ohlasem obecenstva a oba Janové sklidili zasloužený potlesk. Ono celé Otmarovo moderování vlastně stojí za zmínku. Nejen, že dokázal zasvěceně hovořit o všem, co se dělo kolem ovcí během pořadu, uvádět jednotlivé vystupující a vtipně vyzvat přítomné, aby je ocenili potleskem, ale taky při tom ještě zahrát na gajdy. Myslím, že všichni co přišli, mohli být s nápaditým a dobře připraveným programem spokojeni. Vždyť nechyběl ani tradiční řemeslnický jarmark a podvečerní či večerní? muzika k tanci. Večerní s otazníkem proto, že nevím jak dlouho se vyhrávalo. V parčíku u parkoviště jsme si na závěr jen tak pro vlastní potěšení zahráli a nadmíru spokojeni odjeli domů. Jak to ten Leszek Richter spolu s dalšími obětavými pořadateli dělá, mně zůstalo záhadou.

Obřadní vyhánění ovcí

Obřadní vyhánění ovcí

Gajdošská muzika bratří Byrtků, Polsko

Gajdošská muzika bratří Byrtků, Polsko

Jan Kaczmarzyk spolu s gorolskou kapelou Zbyška Walacha, Polsko

Jan Kaczmarzyk spolu s gorolskou kapelou Zbyška Walacha, Polsko

Peter Matis a Goluska, Slovensko

Peter Matis a Goluska, Slovensko

Fero Skurčák, Slovensko

Fero Skurčák, Slovensko

Gajdoši z Kopanic

Gajdoši z Kopanic

Muzicírování před odjezdem

Muzicírování před odjezdem

Leszek Richter spolu s dalšími pořadateli

Leszek Richter spolu s dalšími pořadateli

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Od: n!k | Přidáno: 15.1.2009

kdo mo owce,tyn mo co chce!

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality