GAJDY.cz - Gajdošský rod Zogatů - Vladislav Zogata IV.


Přeskočit na navigaci

Gajdošský rod Zogatů - Vladislav Zogata IV.

Autor: Petr Kuřil | Vyšlo: 23.2.2007 | Rubrika: Gajdošská historie

Důležitým mezníkem v životě Vladislava Zogaty coby představitele hrčavského hudebního umění je počátek osmdesátých let dvacátého století. Zatímco jeho otec už svou muzikantskou dráhu opouští, a Gajdošská muzika Pavla Zogaty tak zaniká, hudebnické umění gajdoše-syna spěje do vrcholné podoby. Zároveň Vladislav Zogata dělá rozhodnutí důležité pro další udržování tradice hrčavského gajdování a vstupuje v Třinci, kde v té době bydlí i pracuje, do Národopisného souboru písní a tanců Javorový.

Národopisný soubor Javorový patřil svou činností v devadesátých letech mezi folklorní tělesa velice aktivní. To platilo i pro jeho gajdošskou sekci, která se v té době rozrostla o dalšího člena, houslistu, zpěváka a nového organizačního vedoucího souboru Aleše Adamíka, jenž začal v této muzice působit na postu kontráše.

Gajdošská sestava, která teď ve třech účinkovala pod názvem Gajdošská muzika Vladka Zogaty (původně Gajdošská muzika souboru Javorový), se nyní podílela na souborových akcích ještě větší měrou než v předchozím desetiletí. Na mnohé festivaly dokonce jezdila pouze ona, na jiné zase celý ansámbl, ale „gajdoši“ zpravidla Vladek Zogatanesměli v programu chybět.

Vladislav Zogata tak patřil v Javorovém k nejvytíženějším interpretům. Absolvoval se souborem vystoupení na slavnostech, které již navštěvoval tradičně (Dolní Lomná, Strážnice, Strakonice atd.), ale také na festivalech, které u nás „vyrostly“ až v  devadesátých letech (gajdošský festival na zámku v Buchlovicích, Folklor bez hranic v Ostravě, obnovené Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce aj.). Zúčastnil se dalších atraktivních zahraničních zájezdů, a tak měl možnost seznámit s hrčavskou lidovou hudbou obecenstvo v Polsku, Maďarsku, Francii (Dny české kultury v Paříži v roce 2002) a ve Spojených státech amerických (Festival of American Folklife ve Washingtonu v roce 1995). Od rozdělení Československa na přelomu let 1992 a 1993 můžeme k výjezdům do zahraničí přiřadit i časté účinkování na festivalech ve Slovenské republice (gajdošský fašank v Malé Lehotě, festival „Gajdovačka“ v Oravské Poľhoře).

Samostatnou kapitolu ve výčtu Zogatových hudebních vystoupení pak tvoří akce pořádané samotným souborem Javorový. Zde nemůžeme opomenout zejména pravidelně jednou ročně uskutečňované předvánoční večery u cimbálu v Domě kultury v Třinci (dříve probíhaly i mimo vánoční období) a gajdošský festival s mezinárodní účastí, organizovaný od roku 1998 vedoucím ansámblu Alešem Adamíkem v hájence v Oldřichovicích (část Třince).

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality