GAJDY.cz - Cestopády


Přeskočit na navigaci

Cestopády

Autor: Pavel Popelka | Vyšlo: 29.1.2007 | Rubrika: CD a knihy

Znáte to – jdete si koupit třeba rohlík. Přijdete do obchodu, objednáte si, zaplatíte a jdete zase domů. Nudné, že? Taková normální situace, bezvýznamná, běžná, každodenní, na níž si vlastně ani nevzpomenete. Pak si ale půjde koupit rohlík Pavel Popelka. Z koupě rohlíku se stane dramatická záležitost, cestou potká zástupy zajímavých lidí a navíc si s sebou ještě přivede tlupu spoluobčanů nevšední krevní skupiny, kteří svými nápady notně naruší zásady tzv. „občanského spolunažívání“. Jednoduše řečeno – z koupě rohlíku se stane folklorní festival.

No jo, namítnete (řekne, namítne někdo), ale on Popelka je etnograf, folklorista, sociolog… a to tak nějak patří k tomu, aby viděl víc, než my, to souvisí s jeho řemeslem. Nadto má školy, muzejní praxi a bůhvíco ještě. Je to nakonec jeho povolání! Nebo snad připustíme, že by to mohlo být ještě i v něčem jiném? Proč nás to - třeba při koupi rohlíku – nepotká? Jestli ono to nebude také tak trochu tím, že Pavel Popelka má, na rozdíl od nás, k takovýmto věcem talent!

František Šalé

A ještě něco málo slov samotného autora:

„Podívej se na ty lebky, nosy a kníry. To jsou potomci znásilněných žen mezi Moravou a Váhem, které oplodnila družina Čingischána. Převtělené duše Tatarů, zkultivované pěstováním trnek, durancií a vinné révy, obcující při cimbálu a houslích. To je Zlatá horda slovácká…,“ zhodnotil jednou při víně a cimbálu naše obcování s jeho i mými kamarády jeden z jejích poučených příslušníků.

A já se bez té Zlaté slovácké hordy už ve svém životě neobejdu. Jak bych také mohl, jsa jejím plnokrevným příslušníkem. A tak i tam, kde se mnou není, se stávám jejím vyslancem a vidím věci jejíma očima. Ale ještě raději ji vyhledávám, vydávám se s ní na cesty a vůbec nevadí, že jsme už vyměnili koně za kola, anebo jdeme pěšky, či jen tak sedíme nebo ležíme. Důležitější je, že se łna tom našem putování rozlehlými prériemi života, které je mnohdy až jurodivé a provázené i pády, cítíme alespoň na chvíli svobodní a nespoutaní. Neboť jak řekl už Komenský, který ostatně též vzešel ze zdejšího plemena – svoboda je nejvzácnější lidský statek.

A že to všechno, co líčím, mohlo být i jinak? Mohlo, ale jak už to v dějinách bývá, platí jen to, co je popsané.

Jo a kdybyste si chtěli vyzkoušet i mluvu hrdinů z Horňácka, dialekt, kterým se mluví v obcích kolem Velké nad Veličkou a též v ní samé, tak ł čtětě jako u, takže był je foneticky byu, šeł je šéu a vůł je vůu.

Přeji vám pěkné počtení.

Knihu Cestopády, jež volně navazuje na Cestopisy, místopisy, povahopisy a (Z)povídání z cest je v případě vašeho zájmu možno objednat na e-mailové adrese popelka@mjakub.cz a stojí 250 Kč + balné a poštovné. Kniha sestává ze 232 stran a spousty fotografií.

Pavel apopelka - Cestopády

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality