GAJDY.cz - Gajdování ve Staré Břeclavi


Přeskočit na navigaci

Gajdování ve Staré Břeclavi

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 15.11.2006 | Rubrika: Gajdošská setkání

Jak bylo avizováno všem návštěvníkům webových stránek „GAJDY.cz“, uskutečnilo se v pátek 27.10. ve Staré Břeclavi přátelské setkání členů a příznivců Moravského spolku gajdošského. Hostitelské role se ujal břeclavský člen spolku, gajdoš Jan Huňař, který celou akci připravil. Nebyl na to ovšem sám, vydatně mu v tom pomohl otec, kamarád Faňa a další místní gajdoš Libor Svačina s manželkou. A povedlo se jim to náramně. Však taky s přípravou začali již brzy po poledni, aby se ovárek pěkně rozplýval na jazyku.

Když už se vepřová hlava spolu s játry a jinými dobrotami intenzivně vařila, došlo i na přípravu gajd. Ubezpečuji ctěné čtenáře těchto řádek, že černý chlupáč, pozorně sledující Honzovo snažení, celou akci ve zdraví přežil a na druhý den se s námi přátelským štěkotem loučil. Náročná příprava pořadatele poněkud unavila a tak malá pauza přišla vhod.

Během odpoledne se začali trousit první příznivci našich spolkových aktivit a tak dochází na první plánovaný bod programu – košt burčáku. I přes poněkud pokročilou dobu pro tento mok, se Liborovi podařilo potřebné množství opatřit. Pro nás, kteří o tento nápoj (v pravé podobě) zavadíme jen zřídka, je to vždy gurmánský zážitek. Poté začal výlov pochutin z kotle a jejich porcování. Jak chutnaly si můžete udělat představu pouze z následujících obrázků.


S velkým zadostiučiněním byl od členské základny spolku kvitována účast slezských gajdošských příznivců. Z Jablunkova dorazil Otmar Kantor, Daniel Drong a Leszek Richter. Uvítací řeč pronesl představený našeho spolku, Bohuš Gabrhel a hostitelského přípitku se ujal Honza Huňař.

Když jsme se všichni řádně posilnili a občerstvili, došlo i na plánovaný program setkání. Kdo si vzpomínáte na zprávu o Gajdošské sobotě v Těšanech, padlo v ní jméno Ing. Jan Kašpařík, v souvislosti s jeho výrazným poradenským přínosem pro gajdošské nástrojařství a o jeho přijetí za čestného člena spolku. Jako takový nás poctil svojí účastí i na této sešlosti a informoval nás o záměrech pořadatelů Těšanských folklorních slavností. Sdělil nám, že účinkování gajdošů v Těšanech se natolik líbilo, že s námi počítají i pro příští rok. Další setkání gajdošů v příštím roce by se mohlo uskutečnit v obci Košařiska u Jablunkova. V této obci se v květnu tradičně koná obřadní výhon ovcí na pastvu. Je to báječná folklorní akce komorního charakteru, ke které gajdy bezesporu patří. A poněvadž jeden z hlavních pořadatelů této akce, Leszek Richter, byl na setkání přítomen, máme reálnou šanci, že u toho v příštím roce budeme.

Předběžné plánování aktivit pro příští rok tímto konstatováním skončilo, hlavní body plánovaného programu byly vyčerpány a tak jsme se mohli s klidným svědomím oddat ušlechtilé zábavě – gajdování. Většina z nás moravských gajdošů má poskrovnu příležitostí zahrát si společně. Když už se naskytnou, snažíme se je využít beze zbytku. Nebylo proto divu, že za chvilku už stíhá písnička písničku, lhostejno z jakého reionu. Formace se mění libovolně, podle momentální chuti a nálady. Jak je patrné z následujícího obrázku, bez nezbytného dolaďování se to ovšem ani zde neobešlo.
Naše gajdování v klubovně kulturního domu neušlo pozornosti mužskému pěveckému sboru, zkoušejícímu v přilehlých místnostech. Poněvadž jim G durové ladění našich gajd nečinilo žádné obtíže, přidali se k nám. Jejich zásluhou zněly ten večer gajdošské melodie v síle, námi dosud nepoznané.

Že jsme při tom nezapomínali ani na košt burčáku a vína, netřeba dodávat. Hostitelé se postarali, aby ničeho nechybělo. Není divu, že jsme se rozcházeli až hodně po půlnoci. Ne všichni ale zamířili domů. My přespolní jsme využili přátelské nabídky manželů Huňařových a nakvartýrovali jsme se jim do chalupy. Druhý den časně před polednem jsme se po vydatné snídani konečně rozjeli k domovům. Byl zrovna státní svátek, tak jakýpak spěch. Kdo přijel na setkání, ten nezaváhal. Díky těm, kteří setkání tak velkorysým způsobem připravili, se břeclavské gajdování zařadilo mezi jedinečné gajdošské akce letošního roku.

Zažil a zaznamenal Pavel Číp,
fotografie pořídila Lidka Svačinová.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality