GAJDY.cz - Zpráva z Gajdovačky 2006


Přeskočit na navigaci

Zpráva z Gajdovačky 2006

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 18.10.2006 | Rubrika: Gajdošská setkání

Letos se již po sedmé uskutečnil v Oravské Polhore na Slovensku mezinárodní gajdošský festival, pod názvem Gajdovačka 2006. Ti z vás, kteří se již některého z předcházejících ročníků zúčastnili vědí, co se za tímto názvem skrývá. Těm ostatním, jejichž pozornosti tato akce doposud unikala, se pokusím její letošní atmosféru ve stručnosti přiblížit.

Už samotná vesnice Oravská Polhora stojí za návštěvu. Leží v nejsevernějším cípu Oravy, pod mohutným hřebenem Babí hory, který zároveň tvoří hranici s Polskem. Tento hornatý kraj s nádhernou přírodou vítal letošní účastníky neobvykle vlídným počasím pozdního léta, což jenom přispělo k tradičně pohodové atmosféře. Gajdovačku zahájila svým večerním koncertem v kulturním domě francouzsko – slovenská skupina ROC´HANN. Bretaňské písničky za doprovodu výborného slovenského gajdoše Juraje Dufka všem hned na začátku rozproudily posluchačům krev v žilách. Po koncertě následovala ochutnávka tradičních oravských jídel, které připravily místní kuchařky. I tento bod programu se velmi vydařil a byl kvitován s uznáním, tentokrát ovšem od účinkujících. Po pečených bramborech, oškvarcích, jelítkách, domácích klobáskách a dalších pochutinách se jen zaprášilo. Není divu, že po tak vydatném posilnění dostala úvodní Gajdošská aréna spád. Příznivé počasí vylákalo většinu účastníků k vatře na prostranství vedle místního hřiště, kde se vyhrávalo dlouho do noci. Ani tady na gajdoše pořadatelé nezapoměli. Kdo měl chuť, dostal opékanou klobásu a nechyběla ani tradiční borovička na zahřátí. Oravské večery jsou však značně studené a tak se část zúčastněných přesunul do ubytoven, kde se v gajdování a besedování pokračovalo.

Sobotní dopoledne bylo jako obvykle věnováno diskusím o gajdách a gajdování. Letošní rozpravu výrazně obohatila účast italských muzikantů spolu s prof. V. Giovannellim, autorem knihy o italských dudách a grafických listů s dudáckou tématikou, které zde byly vystaveny. V závěru rozpravy zazněly ukázky hry na italskou „zampognu“ a velmi starobylý nástroj ze Sardinie zv. “launeddas“.

Odpoledne se část účinkujících vydala hrát do skanzenu v Zuberci a druhá skupina do polské Wadowice.

Trochu jsme záviděli těm, co odjeli do Zuberce, ale jen do okamžiku, než se náš autobus rozjel. Rázem jsme zjistili, že jsme ve vybrané společnosti. Autobusem střídavě zněly slovenské, francouzské, české italské i moravské melodie a mezi muzikanty začalo kolovat několik lahvinek s nanejvýš lákavým obsahem. Není proto divu, že jsme na místo podvečerního koncertu dorazili rozehraní a v dobré náladě. Hned po příjezdu se v okolí koncertního pódia ve spontánním vyhrávání pokračovalo. Obzvláštní pozornosti se těšila Ludová hudba ze Sihelného, která byla neustále v obležení turistů a zabodovali i dudáci z Itálie. Zahráli na své impozantní nástroje právě vycházejícím novomanželům z kostela. Kontakt s potenciálními posluchači byl tak úspěšně navázán a následný koncert konaný v blízkosti chrámu, kde začínal svoji kněžskou dráhu papež Jan Pavel II, se proto těšil jejich značné pozornosti. Tak mezinárodní sestavu účinkujících patrně nikdo z nich nečekal. Po vystoupení následovalo pohoštění v místní restauraci, načež jsme s pocitem dobře vykonaného díla odjeli zpět do Oravské Polhory, kde nás čekalo pokračování večerního programu. V autobusu jsme proto neztráceli čas a intenzivně jsme v opakování známých i méně známých melodií pokračovali. Muzikanti ze Sihelného byli naprosto k neutahání a přece je v nestřežené chvíli, patrně mezi několika doušky dobrého moku, který se neznámo odkud objevil, zaskočila teprve třináctiletá Lucka Vinklerová svým sólem na housle. Za vydatné pěvecké podpory jsme se alespoň na chvíli ocitli na Valašsku. A jak by ne, vždyť Lucka hraje prim v Gajdošském sdružení z Rožnova. Program Gajdovačky mezitím v kulturním domě v Oravské Polhore úspěšně pokračoval a po příjezdu jsme se do něho s chutí zapojili. Končilo se až někdy nad ránem. Od gorolských melodií v podání slovenských, polských nebo slezských gajdošů se jen velmi těžko odcházelo.

Nedělní ráno bylo pro mnohé z nás značně náročné, ovšem gajdoši něco vydrží. Vždyť Gajdovačka je jenom jednou do roka. Proto již při ranní bohoslužbě gajdy opět zazněly. Obzvláště neobvykle a přitom velebně se v chrámovém prostoru nesly tóny z italského nástroje launeddas, na který zahrál Roberto Corona ze Sardinie. Zbylá část nedělního dopoledne proběhla ve znamení příprav na odpolední galakoncert a v družných debatách točících se povětšinou kolem gajdošské tematiky.

Nedělní závěrečný koncert to už je vždy taková ta třešnička na dortu. Každý předvede to nejlepší ze svého repertoáru a proto je velmi obtížné o něm referovat. Nedá mně však, abych se na závěr nezmínil o dvou kapelách, které mne na letošní Gajdovačce nejvíce zaujaly. Především to byla Ludová hudba ze Sihelného, která i přes svůj vyšší věkový průměr udivovala svojí vitalitou, sehraností a znalostí neskutečného množství písní ze svého regionu.Tou druhou muzikou byla smíšená moravsko – slovenská skupina s výstižným názvem – Bezobratři. Jak už sám název napovídá, vystačili s instrumenty vyrobenými z bezového dřeva, občas dolněné grumlemi. V jejich podání zazněly zejména terchovské melodie velmi svěže a nekonvenčně. I to je způsob, jak oslovit mladé posluchače a přiblížit jim lidovou muziku.

Odjížděli jsme s Oravské Polhory spokojení a s přáním setkat se tu za rok znova. Vždyť díky hrstce nadšených pořadatelů je Gajdovačka vyhledávaná dudáky z celé Evropy.

Velmi vydařený bod večerního programu Gajdovačky – ochutnávka tradičních oravských jídel

Velmi vydařený bod večerního programu Gajdovačky – ochutnávka tradičních oravských jídel

Poslední režijní pokyny ředitele festivalu Miroslava Žabenského, před večerním programem

Poslední režijní pokyny ředitele festivalu Miroslava Žabenského, před večerním programem

Láďa Kovářík s Lubošem Tatarkou při vážné rozpravě o gajdách

Láďa Kovářík s Lubošem Tatarkou při vážné rozpravě o gajdách

Milan Rusko a V.Giovanelli z Itálie při sobotní prezentaci knihy a grafických listů

Milan Rusko a V.Giovanelli z Itálie při sobotní prezentaci knihy a grafických listů

Diskuzi doplnil italský dudák hrou na zampognu

Diskuzi doplnil italský dudák hrou na „zampognu“

Ukázku hry na launeddas předvedl Roberto Corona

Ukázku hry na launeddas předvedl Roberto Corona

Ludová muzika ze Sihelného v Polsku před koncertem

Ludová muzika ze Sihelného v Polsku před koncertem

Tibor Kobliček, Lubomír Párička a Ján Bortník při výměně zkušeností

Tibor Kobliček, Lubomír Párička a Ján Bortník při výměně zkušeností

Pražské duo – Láďa Kovářík a Jarda Pečený  v plné parádě

Pražské duo – Láďa Kovářík a Jarda Pečený v plné parádě

Naprosto mezinárodní sestava před sochou Jana Pavla II.

Naprosto mezinárodní sestava před sochou Jana Pavla II.

Závěrečná rozlučka – gajdoši Marian Plavec a Luboš Tatarka (vlevo) se svým neopakovatelným humorem, bez něhož si už Gajdovačku nelze dost dobře představit

Závěrečná rozlučka – gajdoši Marian Plavec a Luboš Tatarka (vlevo) se svým neopakovatelným humorem, bez něhož si už Gajdovačku nelze dost dobře představit

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality