GAJDY.cz - Zpráva z Gajdošské soboty v Těšanech a z následné mimořádné valné hromady Moravského spolku gajdošského, konané tamtéž


Přeskočit na navigaci

Zpráva z Gajdošské soboty v Těšanech a z následné mimořádné valné hromady Moravského spolku gajdošského, konané tamtéž

Autor: Pavel Číp | Vyšlo: 19.9.2006 | Rubrika: Gajdošská setkání

V sobotu 2.9. uskutečnilo se v rámci VIII. ročníku Národopisných slavností v Těšanech neformální setkání gajdošů. Bylo víc jak potěšující, že se ho z vlastní iniciativy zúčastnilo deset gajdošů, spolu s početným doprovodem dalších muzikantů. Společně pak svým vyhráváním zpestřili hlavní sobotní program. Příchozí gajdoše vítalo nejen krásné počasí, ale i útulná náves se starobylou kovárnou, jejíž historie sahá snad až do 17.století. A právě před touto krásně udržovanou historickou stavbou se část sobotního programu odehrávala. Představování jednotlivých gajdošů i skupin se ujal Ing. Jan Kašpařík, původním povoláním jak jinak než kovář. Muzicírovalo se s náramnou chutí, až spontánně. Přihlížející gajdoši se přidávali k právě účinkujícím a spolu s návštěvníky si prospěvovali známé melodie. Po kratší polední pauze, ve které přítomné muzikanty překvapili pořadatelé nečekaným pohoštěním a občerstvením. Odpoledne, před vyhlášením výsledků klání kovářského dorostu, se gajdoši se svým doprovodem hodili do gala a opět se v krátkých vstupech před kovárnou vystřídali. Na závěr gajdošského vystoupení se ujal slova starosta Těšan, pan Jan Husák, který představil všem přítomným zcela novou knihu „Dudy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“ a vyslovil dík Jihomoravskému kraji za významnou finanční pomoc při jejím vydání. Pak ji za přítomnosti vydavatele a obou autorů pokřtil známý folklorista a samozřejmě i gajdoš, pan MuDr. Jiří Holásek. Tím oficielní gajdošská účast na slavnostech skončila a mohla být zahájena avízovaná valná hromada obce gajdošské.

Za tím účelem jsme obsadili lavice na uzavřeném nádvoří starobylé kovárny a představený spolku pan Bohuš Gabrhel se ujal slova. Poněvadž spolek nedisponuje stenografkou ani jiným nahrávacím zařízením, budete se muset spokojit s tím, co jsem si z jeho řeči stačil zapamatovat a předem se omlouvám za případné nedostatky jak panu představenému, tak těm přítomným, kteří si průběh valné hromady zapamatovali lépe než já. Z řeči našeho představeného tedy cituji :

„Vážení přítomní, všichni jak tu sedíte jistě víte, proč jsme se tu sešli. Jinak byste tu vlastně nebyli. Tak předně musím zhodnotit činnost spolku za období od poslední valné hromady. Musím konstatovat, že moc jsme toho neudělali. Na druhé straně ale zdůrazňuji, že jsme tím pádem vlastně nic nepokazili, což považuji za pozitivní výsledek. Našli se však členové našeho spolku, kterým to nedalo a po večerech z nedostatku jiné rozumnější činnosti napsali knihu. Přínos ostatních členů spolku vidím v tom, že jsme jim v této činnosti nijak nepřekáželi a tudíž výsledek našeho společného, podtrhuji společného snažení vidíte právě před sebou. Na náročné schůzce, která předcházela našemu dnešnímu jednání, jsem se dověděl jak to doopravdy s tou knížkou bylo. To dá rozum, že na to nebyl jeden člověk sám. A právě o těch, kteří knížce nejvíce pomohli na svět ztratím nyní pár slov. Předně to byl zde přítomný pan inženýr Kašpařík, který dohlédl na správnost odborných kapitol, poradil a pomohl všude tam, kde bylo potřeba. Dále to byl pan doktor Malý ze Zemského muzea z Brna, který se ujal vydání knížky. Byla to od něho jistě dost velká odvaha. Určitě předem věděl, že to nebude žádný komerční trhák a přesto do toho šel. Jako třetího zde musím zmínit šéfa tiskárny, pana Sloupenského z Lanškrouna. Díky jeho obětavosti a perfektní práci, celé tiskárny knížka v rekordně krátkém čase vznikla a to ve špičkové kvalitě. Nevím, zda mu za to vůbec někdo poděkoval, proto tak činím já. Za prokazatelný přínos pro udržení gajdošské tradice na Moravě, uděluji všem třem jmenovaným Čestné členství v Moravském spolku gajdošském. Musím však bohužel dodat, že toto jmenování není podloženo žádnými hmotnými statky, vzhledem k majetkovým poměrům spolku. Budou však vždy vítanými hosty na všech našich aktivitách.

Na závěr jsem si nechal druhého autora zde zmiňované knížky. Tím je pan Rudolf Klapka. Z důvěrných zdrojů vím, že on je ta prapříčina vzniku knížky. Jemu se podařilo přimět zde přítomného Pavla Čípa k sepsání toho, co je zapotřebí ke zdárnému fungování dud. Ač sám je ještě ve hře na gajdy naprostým začátečníkem, rozhodl jsem o jeho přijetí mezi gajdoše, aniž by se musel podrobit předepsané zkoušce. Mám však jednu podmínku – do deseti let se na gajdy musí naučit hrát. A poněvadž pracuje ve Vídni, jmenuji ho honorárním konzulem spolku v Rakousku.“

V průběhu valné hromady ( i před a po ní) neustále kolovaly mezi účastníky láhve s dobrým moravským mokem, který dodali dílem těšanští hostitelé a dílem gajdoši z vinohradnických oblastí kolem Pálavy. Když si k tomu přidáte pohostinnost Těšanských pořadatelů s příjemným prostředím a krásným počasím, získáte představu o báječné sobotě, která prostě neměla chybu.

Náročná schůzka přípravného výboru valné hromady

Náročná schůzka přípravného výboru valné hromady

Rozehrávání gajdošů po příjezdu do Těšan

Rozehrávání gajdošů po příjezdu do Těšan

Gajdoši z Podluží pozorně sledují své kolegy při vystoupení

Gajdoši z Podluží pozorně sledují své kolegy při vystoupení

Společné spontánní gajdování

Společné spontánní gajdování

Gajdoši před startovní páskou

Gajdoši před startovní páskou

Honza Huňař ze Staré Břeclavi právě dává kolovat svoji loňskou „Mülerku“

Honza Huňař ze Staré Břeclavi právě dává kolovat svoji loňskou „Mülerku“

Gajdošská muzika Pálava v plné parádě

Gajdošská muzika Pálava v plné parádě

Gajdošská skupina Soláně dělá co může

Gajdošská skupina Soláně dělá co může

Gajdoši z Kopanic se taky nenechali zahanbit

Gajdoši z Kopanic se taky nenechali zahanbit

Křest knihy – pár kapek vína na knihu, zbytek raději do skleniček

Křest knihy – pár kapek vína na knihu, zbytek raději do skleniček

Společné gajdování na závěr

Společné gajdování na závěr

Zahájení valné hromady Bohušem Gabrhelem

Zahájení valné hromady Bohušem Gabrhelem

Pánové Rudolf Klapka a vydavatel knihy František Malý při udělování Čestného členství

Pánové Rudolf Klapka a vydavatel knihy František Malý při udělování Čestného členství

Pan inženýr Kašpařík při závěrečném proslovu

Pan inženýr Kašpařík při závěrečném proslovu

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Dosud nebyly přidány žádné komentáře k článku.

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality