GAJDY.cz - Gajdy a dudy


Přeskočit na navigaci

Gajdy a dudy

Autor: Ondřej Tryhuk | Vyšlo: 20.4.2002 | Rubrika: Gajdy a dudy

Jen málokterý hudební nástroj tak odráží různorodost kultur, jako právě dudy (název dudy pochází z tureckého výrazu Düdük) a gajdy (gajdy název z arabsko-tureckého Ghaida).

Dudy jsou velmi prastarým hudebním nástrojem, starým jako lidstvo samo, který, jako málokterý jiný v historii, vytvořil tak hluboké a významné tradice v hudebním instrumentáři různých národů a kultur.

Dudy byly původně jednoduchý dechový nástroj, který pravděpodobně vznikl již před 4000 lety v Egyptě a v přední Asii.  Např.Bulharská Gaida (vlevo), oproti našim gajdám (vpravo), je ještě velmi archaická,  ale to pouze vzhledově, poněvadž po stránce melodické hraje celou chromatickou stupnici a nabízí pestré melodické možnosti a obměny, vycházející z odlišné balkánské harmonie a rytmizace. Odtud se postupně šířily s pastýři, ale predevším s četnými arabskotureckými nájezdy do Evropy, kde nacházíme nejvíce forem a druhů dud a gajd.

Byly to většinou samostatné jazýčkové píštaly, na které se hrálo technikou cirkulárního dechu, tzv. věčného dechu. Jednalo se buď o jednoplátkové rákosové trubice, nebo pak technologicky náročnější šalmaje, ke kterým časem lidé přidali měchuřinu nebo měch, aby dosáhli táhlého tónu, čímž vznikl už nástroj podobný dnešním dudám. U něho se původní název Ghaida zachoval v různých obměnách, a to např. ve Španělsku jako gaita, v Bulharsku jako gaida, na Moravě a Slovensku gajdy. Nástroj se pak podřizoval i různorodému hudebnímu cítění národů, odkud pramení také další regionální typologické odlišnosti. Vzniklo tedy v různých obměnách po celém starém kontinentě velké množství rozličných druhů, různého vzhledu, zvuku, ladění, technologických úprav apod.

Takřka všechny druhy dud mají melodickou a doprovodnou, tzv. bordunovou píšťalu (může jich být i více), které pak k melodii dotvářejí harmonický doprovod.

Organologicky řadíme dudy do skupiny aerofonů s jednoduchým nebo dvojitým plátkem. Další dělení se již týká způsobu vrtání melodické píšťaly, které může být cylindrické (válcové), kónické (kuželové), schůdkovité apod. . Nejčastěji se však setkáváme s kombinacemi, např. západní typ - kónická hoboj s dvojitým plátkem (Skotsko, Irsko, Bretaň, Francie, Španělsko), východní typ - cylindrické vrtání klarinetového tipu s jednoduchým plátkem (české, moravské, chorvatské, makedonské, bulharské). Bordunové píštaly jsou vždy klarinetoveho typu, tj. cylindricky vrtané se strojky s jednoduchým nárazovým plátkem, avšak kombinace melodické píštaly s nimi bývají velmi různorodé a rozličné. Použitím různých strojků, dalších a dalších kombinací dosáhly dudy technologické možnosti hry až ke dvěma oktávám a chromatické řadě, především za pomoci klapkového systému, raketových bordunů, regulátorů dospějeme až např. k Irish / Uilleann pipes, jejichž možnost využití v hudbě se stává takřka neomezenou. Limitujícím a specifickým je tu již jen typický zvuk, který se v současné hudbě stal především charakterizujícím symbolem.

Další dělení je podle způsobu hry: dudy nafukované ústy nebo nafukované dmýchákem (kovářským měchem), pravděpodobně inovace ze 16 stol.

Samotný princip hry je pak v zásadě jednoduchý: vzduch se vhání buď ústy nebo dmýchákem do měchu, odkud je pak rovnoměrně vytlačován do vývodů, ve kterých jsou zasazeny píšťaly s příslušnými strojky, které tvoří zvukový sloupec, jehož zkracováním, či prodlužováním je regulována hloubka nebo výška tónu - obdobně jako u flétny, hoboje či klarinetu.

Export článku:

Reklama:

Komentáře k článku:

Od: VildaM | Přidáno: 9.9.2006

Zdravím. Jsem velmi příjemně překvapen informacemi o tomto hudebním nástroji i když přiznám že i trochu zklamán, protože jsem do teď žil v (mylné :-)) představě že dudy jsou "echt" český nástroj spolu s Irskem a Skotskem. No, alespoň tyto 3 země jsou jimi nejvíce proslavené. Doufám a přeji si ať se nejen dudácká, ale vůbec naše lidová hudba trochu zpopularizuje a opět se vryje do podvědomí všech čechů!

Přidat komentář:


Zasílat upozornění na nové komentáře k článku:

Kolik je dvakrát tři?:

Pár poznámek k psaní:

  • Pište prosím slušně a k věci.
  • Používejte háčky a čárky (pokud můžete).
  • Nový odstavec vytvoříte stisknutím tlačítka Enter.
  • Pokud reagujete na jiný komentář, uveďte na začátku jméno, na jehož komentář reagujete, např. pro Jirku:.
  • Nepoužívejte HTML značky. Pokud je použijete, nebudou akceptovány.
  • Odkazy se automaticky vytvoří z každé adresy začínající na http://.
  • Jméno, Váš e-mail a text komentáře je nutné vyplnit.

Další články v rubrice:


Přeskočit hlavní navigaci
Menu


Hledej na GAJDY.cz

Doporučujeme

Pavel Číp a synové - Výroba a opravy hudebních nástrojů

Odjinud

České lidové písně
Folklornet.com


E-mail servis

Pokud máte zájem o zasílání upozornění na nový článek z GAJDY.cz, vyplňte Váš e-mail a přihlašte se.

Doporučte nás!

Hledáme redaktory

Máte zájem přispívat na naše stránky? Chybí zde odkaz na vaše stránky? Neváhejte a napište nám! Na veškeré dotazy a připomínky Vám rádi odpovíme.


Šíření obsahu tohoto serveru nebo jeho části je bez souhlasu redakce zakázáno.
© 2002-2018 gajdy.cz - všechna práva vyhrazena. Kontakt: info@gajdy.cz
GAJDY.cz jsou provozovány občanským sdružením Gajdošské sdružení Pálava.
Naše stránky navštívilo již čtenářů. Tyto stránky jsou hostovány na serverech společnosti CESKYHOSTING.cz
Textová verze  | Grafická verze | RSS články | RSS aktuality